logo

29 Temmuz 2013

Prof. Dr. Yaşa; “dövme yaptırmak hepatite neden olabiliyor”

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle VHSD Aydın Bölge Temsilcisi Prof. Dr. Hadi Yaşa hepatit ve korunma yollarına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.

Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinen viral hepatitler, ülkemiz için de halen ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ettiğini belirten Prof. Dr. Hadi Yaşa, dövme yaptırmanın hepatite neden olabildiğini belirtti.

Özellikle hepatit B ve hepatit C mikropları uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için konunun oldukça önemli olduğunu ifade eden VHSD Aydın Bölge Temsilcisi Prof. Dr. Hadi Yaşa “B tipi sarılık mikrobuyla karşılaşan kişilerin çoğunda hastalık kendiliğinden iyileşir ve bağışıklık oluşur. Ancak bu mikrobu alan kişilerin bir kısmında maalesef bu mikrop vücuttan atılamaz ve taşıyıcılık denen durum oluşur. Taşıyıcı olan kişilerin de bir kısmında zaman içinde müzmin karaciğer hastalığı, siroz ve hatta karaciğer kanseri gelişme riski vardır” diye konuştu.

Hem hepatit B hem de hepatit C hastalıklarının başlıca bulaşma yollarını “Kan ve diğer vücut sıvılarıyla bulaşma;Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (kesik-açık yaralarla vb) hepatit mikrobunun bulaşması, Cinsel ilişki sonucu bulaşma, Hepatit taşıyıcısı gebeden bebeğine bulaşma” olarak açıklayan Prof. Dr. Hadi Yaşa, “Bu nedenle B ve C tipi sarılık mikroplarından korunmak için dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır; Traş bıçağı, diş fırçası, küpe, tırnak makası gibi kişisel malzemeleri diğer insanlarla paylaşmaktan kaçınmalıyız. Bu malzemeler kişiye özel olmalıdır. Mümümküm olduğu kadar dövme veya piercing yaptırılmamalıdır. Berbere gidildiğinde daha önce kullanılmamış temiz traş bıçağı ve ustura kullanıldığından emin olunmalıdır. Cinsel ilişki sırasında, özellikle çok eşli durumlarda, mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Yasadışı ilaç ve uyuşturucu kullanılmamalıdır. Herhangi bir nedenle iğne ve şırınga kullanırken temiz olduğundan emin olunmalı ve şırıngalar yalnız bir kez kullanılmalıdır. Eğer sağlık görevlisi iseniz, iğne yaparken dikkatli ve güvenli kullanmalısınız. Gebe iseniz mutlaka B tipi sarılık mikrobu olup olmadığına ilişkin test yaptırınız ve daha önce aşı olmamış iseniz hamilelik sırasında Hepatit B’ye karşı aşı olunuz" diyerek alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi.

 

(İHA)

Share