logo

09 Ağustos 2007

Parlak Cilt ve Formda Vücut İçin Doğal Öneriler

Daha parlak bir cilde, daha formda bir bedene kavuşmayı kim istemez.. Doğal formüllerin içinde herkesin yapısına uygun olan biri mutlaka var. Zamanınızı çok az alacak, fakat size ‘artı güzellik’ getirecek yöntemler öneriyoruz….
Doğal güzellik sırları herkes için önem kazandı. Eski çağlarda, Hipokrat’ın çiçeklerden hazırlanan güzellik reçetesi, o devrin kadınları için sanki bir mucize imiş. Çiçek losyonları ve aromalı yağlar o dönemlerdeki kadınların güzellik “sırları” olarak yıllarca gizli kalmış. Bugün ise artık araştırma olanakları daha geniş. M.Ö. 69-30 yıllarında yaşayan Kleopatra’nın vazgeçilmez güzellik formüllerini öğrenebilme imkanı elde edebiliyoruz. Ve hem farklılıkları hem de günümüze kadar hala değişmeyenleri de görebiliyoruz: Örneğin o zaman için “kadife gibi” bir ten önemliydi. Bugün de yeri geldikçe aynı terimi kullanabiliyoruz… Günümüze yaklaştıkça, güzellik yolları için, yeniler kadar, eski yöntemlerin de dikkat çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sentetik güzellğin yerine, Kleopatra’nın sırlarını daha çok kadın tercih ediyor. Doğal Ürün Uzmanı Volkan Kurt, bazı doğal yollardan söz edilyor.
Göz altı problemlerinde
Patates aynı zamanda bir güzellik bitkisi! Halka halka kesin… Onları da ikiye bölün. Ve yarım halkaları göz altında yerleştirerek 20 dakika bekletin. Sonra yıkayın. Düzenli uygulamada morlukları alacaktır. Bir çok farklı yöntem var gözaltı için. Örneğri fındık yaprağı da iyi gelir bu probleme. Bir tek avuç (kıyılmış) taze fındık yaprağını bir fincan kaynar suya atın. Demlenene kadar bekletin. Ardından soğutun. Sonra buzdolabına koyun. İyice soğuyunca, pamuğu batırıp gözlerinizin üzerine koyun.. Bununla 10 – 15 dakika yatın (uzanın) dinlenin. 10 dakika bekletip, yüzünüzü yıkayın.
Limon ve bal ikilisi
Limonun cilde çok yararı var. Limon ve bal ikilisi güzel sonuçlar doğurur. Bir çorba kaşığı limon ile iki çorba kaşığı balı bir kapta karıştırın ve çok az açılmış ateşe koyun. Isınınca indirin. Soğuduğunda ise dirsek ve dizlerinizde kuruyan ve çatlayan cildin üstüne sürün. 20 dakika sonra yıkayın.
Yaban mersini ve gençlik
İçinde yaban mersini özü olan (hazır) cilt maskesi bulabilirseniz uygulamakta geçikmeyin .Bu maske, cilde iyi bir görünta kazandırır. Yaban mersini özü, kılcal damarları güçlendiren özelliğe sahip. Kan dolaşımını artırır. Yapılan bilimsel araştırmalar, yaban mersininin içindeki antioksidanların, yaşlanma belirtilerini azalttığnı söylüyor . Bu maskeyi haftada bir uygulayın deriz..
Süt ve buz
Buz kalpları bazen güzellik getirir. Sütü buz kalıbında dondurun . Her sabah bir donmuş kalıbı cildinize ve boynunuza sürün. İki dakika bekledikten sonra kağıtla hafifçe suyu alın… Cildinizin derinlemesine temizlendiğini ve nemlendiğini göreceksiniz. Bunu hergün yapabilir ve çok iyi sonuç alabilirsiniz .
Banyo suyuna papatya ve kekik atın
Küvette stres atmanız çok kolay. Stres, güzelliğin düşmanıdır ve sizi yorgun ve yaşlı gösteren bir unsurdur. Bunun için 35–40 derece suyun içine iki adet bez keseye ayrı ayrı konulmuş kekik ve papatya koyun.. 10 dakika bekleyin, bitki suya yayılsın. Sonra girin ve içinde yirmi dakika dinlenin. Bunu haftada bir yaparsanız stresinizi azaltırsınız. Bu arada normal banyolarınızda, doğal olarak üretilmiş banyo sabunlarını kullanmanız da önemli. Kimyasal içeriği olmayan bu doğal sabunları banyonuzdan ihmal etmeyin.
Form için özel bir doğal yağ karışımı
Bitkisel yağlarla ilgili sk sık bilgi veriyoruz. Çünkü her yağın farklı cilt tipi (ve farklı cilt sorunları için) önemli yararları bulunuyor. Şimdi şu karmaya dikkat: Avakado yağı, Portakal yağı, Çilek yağı, Kayısı yağı, Yasemin Yağı, Yosun yağı, Kantron yağı ve Susam yağı.. Bunların hepsinden az (ve eşit) miktarlarda aynı kapta karıştırın… Bu özel karışımla haftada üç kez gevşek bölgelere masaj yapın. Zayıflayan ve elastikiyet gücünü kaybedenlere tavsiye edilir… Herbalium’da bitkisel yağlarla ve özellikleri ile ilgili daha geniş bilgi bulabilirsiniz.
Doğallığın yaşam biçiminiz olması dileklerimle

(Derleme)

Share