logo

31 Ekim 2007

Okulda uyum sorunu yaşayan çocuklara psikolojik destek şart

Uzmanlar, okula yeni başlayan çocuklarda görülen ‘okula uyum sorunu’nun ilerde çok ciddi ruhsal sorunlara yol açabileceğini kaydetti.
Okulda uyum soruruna bağlı olarak derslerinde başarısız olan çocukların ailelerine uyarılarda bulunan uzmanlar, ilerde ciddi ruhsal sıkıntılara yol açabilecek bu sorunun giderilebilmesi için profesyonel psikolojik desteğin şart olduğunu vurguladı. Bu sorunun derslerde konsantrasyon eksikliği, konuları algılamada sıkıntılar, arkadaş ve ebeveynlerle ilişkilerde davranış bozuklukları olarak kendini gösterdiğine dikkat çeken uzmanlara göre, bu süreçte velilerle koordineli bir şekilde çalışması gereken öğretmelere de büyük görev düşüyor.
Bu tip sorunlar karşısında anne ve babaların çocuklara tepkisel yaklaşması ise daha kötü durumlara zemin hazırlıyor. Çocuk ruh sağlığı uzmanlarına göre bu durum karşısında ebeveynlerin yapması gereken profesyonel bir psikolojik yardım için derhal harekete geçmek. Alınacak psikolojik desteğin zamanının iyi ayarlanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, geç kalınması halinde “okula uyum sağlayamama” şeklinde görülen bu problemin istenmeyen durumlara davetiye çıkaracağı uyarısında bulunuyorlar.
(İHA)

Share