logo

28 Ağustos 2007

Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor

Emekli Akademisyen Prof. Dr. Selma Tükel, meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığını belirterek, “Türkiye’de her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanıyor” dedi.
Uluslararası Rotary Kulüü’nün 243. Bölge Dönem Projesi kapsamında Meme Kanseri Bilgilendirme Çalışmaları’nın 3.’sü Çukurova Rotary Kulübü tarafından Otel Seyhan’da gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Selma Tükel tarafından verilen seminere 25 ilden gelen 96 doktor ve hemşire katıldı. Tükel, Türkiye’de her 8 kadından birinde meme kanserinin görüldüğünü ve bu sorunun sosyal bir sorun olarak algılanması gerektiğini belirterek, “Bu hastalık bireysel olarak algılanmamalıdır. Bir kadın hasta olduğunda yaşanan tüm süreçler aileyi derinden etkiler” dedi.
Amaçlarının, meme kanserinin erken tanısının ve tedavisinin sağlanması olduğunu bildiren Çukurova Rotary Kulübü Başkanı Bülent Büyükiz de, “Eğitim alan eğitmenler, bölgelerinde her ay en az 200 kadına, kendi kendini muayene tekniklerini öğretecekler. Böylece erken tanı ve tedavi sağlanacak. 15 bin kadına muayene tekniklerini öğretmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

(İHA)

Share