logo

05 Şubat 2007

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE BÜYÜK ADIM!

Kanada’nın Montreal Üniversitesinden araştırmacılar, bazı kan kanseri türlerinin kan hücresi nakliyle tedavisinde donörü ret riskinin önceden anlaşılmasını sağlayacak bir yöntem buldular.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Prof. Claude Perreault, buluşlarının kan naklinde başarının artmasını sağlayacağını belirterek, hasta için tehlikeli olmayan donörleri tespit etme olasılığının, kök hücre nakil sayısının artmasını sağlayabileceğini kaydetti.

Kemik iliğindeki kök hücrelerinin nakli lösemi veya lenfoma gibi kan kanserine yakalanan hastaların tedavisi için şu anda en iyi yöntem olarak kullanılırken, hastanın donörün verdiği hücrelere tepki göstermesi ve komplikasyon riski bulunuyor.

Amerikan Public Library of Science Medicine dergisinde de yayınlanan buluşun, donörün hücrelerinin, nakilden sonra hasta tarafından reddedilip reddedilmeyeceğinin kesin bir şekilde anlaşılmasına olanak sağlamasından ötürü önemine işaret edildi.

Prof. Perreault, yaptıkları araştırmada 19 bin genin faaliyet seviyesini incelediklerini ve bu genlerden 17’sinin tehlikeli donörleri tehlikesiz olanlardan ayırt etme imkanı sağladığını tespit ettiklerini belirterek, tehlikeli donörleri tespit edecek bir testin yakında geliştirileceğini kaydetti.
(İHA)

Share