logo

10 Haziran 2013

Keneler Artınca Tavuk Pazarına İlgi Yoğunlaştı

Türkiye’de bahar ve yaz aylarında her yıl onlarca kişinin hayatını kaybettiği Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına sebep olan kenelerin düşmanı tavuklar havaların ısınması ile birlikte değerlendi.

Aydın’da semt pazarlarında satışa çıkarılan kene savar tavuklar vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Tanesi 25 TL ile 40 TL arasında değişen tavukların, daha çok Kırım Kango Kanamalı Ateşi Hastalığı’na sebep olan kenelere karşı defans görevi yaptığı için özellikle bahar ve yaz mevsiminde büyük ilgi gördüğü belirtildi.

Aydın’ın Söke ilçesinde 15 yıldır güvercin yetiştirip satan Hasan Gümüş, KKKA Hastalığı sonucu artan ölüm vakaları nedeniyle yaz sezonuna özel tavuk ve horoz yetiştirip satmaya başladığını belirtti. Tavuk ve civciv satma işini bir doktorun tavsiyesi üzerine başladığını belirten Hasan Gümüş, “Bir gün evi bahçeli olan bir hekim geldi. Tavuk sorunca ben yumurta üretimi için sorduğunu zannettim. Meğer eti ve yumurtası için değil KKKA Hastalığı’na engel olmak için de tavuk besleyenler varmış. Kene ve haşerelere karşı tavuklar iyi bir defans aracıymış. Bu bilinç yükselince ve KKKA hastalığına bağlı ölüm olayları artınca vatandaşlar sadece yaz sezonu için tavuk beslemeye başladı. Yaz dönemi geldiğinde biz canlı tavuk satıcılarının işleri açılıyor. Hatta kene savar için özel kuluçkalı tavuk hazırlayıp evi bahçeli olan vatandaşlarımıza satıyoruz” diye konuştu.

 

(İHA)

Share