logo

09 Şubat 2007

KANSERİN EN ÖNEMLİ SEBEBİ: “SİGARA”

Kanserin en önemli sebebi sigara
KÜTAHYA (İHA) – Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’nde, Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi doktorlarından Sebahattin Altıntaş, kanser hastalıklarının baş sebebinin sigara olduğunu söyledi.

Kanserin önemli ölüm sebeplerinden birisi olduğunu belirten Altıntaş, “İnsan vücudunda periyodik olarak hücre yenilenmesi olur. Bu kontrollü bir vücut yenilenmesi olayıdır. Ancak bazen birtakım dokulardaki hücre yenilenmesi kontrolden çıkar. Oradaki hücrelerin çoğalmasını engelleyemez. Sonuç itibariyle bu dokuda kanser gelişir. Bazı dokularda bu çoğalma çok hızlı ilerler ve yayılım fazla olur. Bazı dokularda ise kanser hücrelerinin çoğalması yani ikiye bölünmesi çok yavaş olur. Bazılarında ise bu yayılma süreci çok kısadır ve aylar içerisinde belirti vermeye ve daha sonra da eğer tedavi mümkün olmazsa kişinin ölümüne yol açar” dedi.

Kanserin emarelerinin çeşitlerine göre değişiklik arz ettiğini anlatan Dr. Sebahattin Altıntaş, “Kanserin emareleri kanserin çeşidine göre değişir. Mesela akciğerde bronşlardaki bir kanserin belirtilerinden bahsedecek olursak, ilk belirtileri öksürük, kanlı balgam, biraz daha ileri aşamada ise nefes darlığı ve ağrılar gibi şikayetler görülmektedir. Akciğer kanserinin en önemli müsebbibi sigaradır. Özellikle uzun süre sigara içenlerde inatçı öksürük ve balgamlarında kan görülmesi halinde hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Kanserin tedavisinde erken teşhisin önemini vurgulayan Altıntaş, “Kanser ne kadar erken dönemde teşhis edilirse tedavi aşamasınında daha iyi sonuç vermesine sebebiyet verir. Ancak kanser ilerlemiş ve vücuda yayılmışsa tedavi olarak yapılacak pek fazla şey yoktur” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Share