logo

17 Şubat 2007

HAMİLEYKEN BALIK YEMEK BEBEĞE YARARLI

Bilim adamlarının yaptığı araştırma, hamilelerin balık yemesinin doğacak bebek için yararlı olduğunu ortaya koyarak Amerikan sağlık kuruluşlarının, civa riskine karşı hamile kadınların balığı az tüketmeleri yönündeki tavsiyesini boşa çıkardı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Joseph Hibbeln ve İngiltere’nin Bristol Üniversitesi’nden arkadaşları, İngiltere’de 1991-1992’de 11 bin 875 hamilenin beslenme alışkanlıklarını, daha sonra da 8 yaşına dek çocuğun nörolojik ve davranışsal gelişimini inceledi.

Bilim adamları, hamile kadınların sinir sistemini güçlendiren Omega-3 yağ asidinin bolca bulunduğu balığı tüketmesinin doğacak bebeğe yararlı olduğu sonucuna vardı.
İngiliz tıp dergisi The Lancet’de yayımlanan araştırma, hamilelerin haftada 3 porsiyondan fazla balık tüketmesinin çocuğun sinirsel ve davranışsal gelişimini olumsuz etkilediği yönündeki iddialara da kanıt bulamadı.

Bununla beraber araştırmada hamilelerin, haftada 340 gramdan fazla balık yemesinin çocuğun nörolojik gelişimine olumlu etkisi olduğu ortaya çıktı.
Fransa’da doktorlar haftada en az 2 defa balık tüketilmesini tavsiye ederken, Fransız Sağlık Ürünleri İçin Sağlık Güvenliği Ajansı, hamilelerin, emzirenlerin ve küçük çocukların, önlem olarak kılıç balığı gibi yırtıcı balıkları tüketmemeleri konusunda uyarıyor.

(Derleme)

Share