logo

31 Ocak 2007

HAMİLELİKTE C VİTAMİNİ İHTİYACI ARTIYOR!

Uzmanlar, anne adaylarının vücut direncinin düşmemesi ve enfeksiyonlara yakalanmaması için bolca C vitamini tüketmesini tavsiye ediyor.

Zübeydehanım Doğumevi Diyetisyeni Habibe Örenli, herhangi bir rahatsızlığa yakalanmadan doğuma gidebilmek için hamile bayanların vücut direncinin düştüğü kış döneminde bol C vitamini tüketmesini önerdi.

Diyetisyen Habibe Örenli, C vitamininin anne adaylarını enfeksiyondan ve toksinlere karşı koruduğunu, vücut direncini artırdığını ifade ederek, “İnsan gereksinim duyduğu C vitaminini kendisi üretemez. Bu nedenle dışarıdan besinler yoluyla almak zorundadır. C vitamini birçok sebze ve meyvede bulunan, suda eriyen dayanıksız bir vitamindir. Kesme işlemleri, kesildikten sonra havayla teması, bekletme, sebzelerin tuzla ovulması ve sıkılmasıyla kayıplar olmaktadır. C vitamini vücutta antioksidan görevi yapar, yaraların kapanmasını kolaylaştırır, diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlar” dedi.

Örenli, normal insanlarda C vitamini ihtiyacının günlük 60 mg olduğunu, bunun hamilelerde 80-85 miligrama çıktığını kaydederek, en zengin C vitamini kaynaklarını şöyle sıraladı:

“Kivi 100 mg, mandalina 31 mg, ıspanak 51 mg, portakal 50 mg, tere 87 mg, Brüksel lahanası 82 mg, greyfurt 38 mg, domates 23 mg, kır lahanası 61 mg, çilek 59 mg, taze biber 128 mg, karhabahar 78 mg, beyaz lahana 47 mg, maydonoz 172 mg, roka 120 mg.” Örenli, sağlıklı olmak ve vücut direncini yükseltebilmek için günde en az 3 porsiyon meyve, içinde roka maydonoz olan yeşil salata, bir tabak sebze yemeği tüketmeyi önerdi.

(İHA)

Share