logo

06 Ekim 2007

Gribi küçümsemeyin, ölüm getiriyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Tanyel, dünyada her yıl 3-5 milyon kişinin enfekte olduğunu, bu enfekte sonucu 250-500 bin kişinin gripten öldüğünü söyledi.
Kış ayının yaklaşması nedeniyle grip hastalığı hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Esra Tanyel, gribin üst solunum yolları, burun, boğaz ve bazen akciğerleri tutan bir enfeksiyon türü ve yüksek ateş, baş ağrısı ve öksürükle seyreder yaklaşık 1 hafta süren hastalık olduğunu kaydetti. Özellikle yaşlılarda gribin ateş ve hiç belli olmayan ateş, yoğun halsizlik, iştahsızlık, güçsüzlük, konfüzyon, akciğere bağlı bulgular daha sık görüldüğünü dile getiren Tanyel, “Soğuk algınlığı, ateş yok veya çok az yükselmiş burun akıntısı, gözlerde sulanma, öksürük, kırıklık, kış aylarında sık, daha hafif seyirli hastalık grip virüsleridir. Orthomyxoviridea ailesinden influenza virüsleri tip A, B ve C olarak sınıflanır. Tüm avian influenza virüsleri tip A virüsleridir. Grip solunum yolu hastalığıdır. Hastalık kişilerin hapşırması ve öksürüğü ile kirlenmiş el ve cansız yüzeyler ile bulaşır. Hastalık başlamadan 1-2 gün önce ve belirtilerden 1-2 gün sonrasında virüs burun ve boğazda bulunur. Hastalığın ortaya çıkmasında virüs
solunum yolundaki hücrelerini enfekte eder. Hücrelerde hasar, aktivite kaybı nötrofillerin kemotaksi ve fagositozu ile alveolar makrofajların fagositik fonksiyonlarında da bozulmalar oluşturur. Klinik döneminde 3-5 gündür. Ateş, baş, kas, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kuru öksürük, gözlerde sulanma, çocuklarda ishal ve karın ağrısı yapmaktadır” dedi.
“Dünyada her yıl 3-5 milyon kişi enfekte olurken, 250-500 bin kişi ağırlıklı yaşlı gripten ölüyor” diyen Tanyel, “Hastalık yaşlılarda daha etkilidir. Ölüm oranları daha yüksek görülmekte. 20. yüzyıldaki grip salgınları İspanyol gribi 1918-1919 dünya nüfusunun yaklaşık 1/3’i hastalığı geçirmiştir. Toplam ölüm yaklaşık 50 milyon olmuştur. Asya gribi 1957-1958 yaklaşık 1 milyon ölüm, HongKong gribinde ise 1968 yılında yaklaşık 1 milyon ölüm yaşanmıştır” şeklinde konuştu.

(İHA)

Share