logo

15 Ağustos 2007

Gerçeği aratmayan yapay dişler: İmplantlar

Diş eksikliğinde artık dişlerinizi kestirmek zorunda değilsiniz.
Tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatif olan diş implantları, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlayarak, yüzünüze estetik ve doğal bir görünüm kazandırır.
Dental implantolojinin, bu yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak diş tedavi biçimi olduğu görülmektedir. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve donanımla uygulandığında diş implantı, hekim ve hasta açısından olağanüstü başarılı sonuçlar veren bir tedavi şeklidir.
Bu yazıda implantla ilgili merak edilen soruları ve cevapları bulacaksınız…
1-İmplant nedir ve uygulama aşamaları nelerdir ?
Diş implantı eksik olan dişlerin yerine yerleştirilen titanyumdan yapılmış yapay bir diş köküdür.
Hekim hastanın çene filmleri, gerekirse bilgisayarlı tomografi ve modelleri üzerinde implant planlamasını yapar. İmplantlar çene kemiğine yerleştirilir. Operasyondan sonra hastaya uygun geçici protez yapılır. İyileşme süreci (implantla kemiğin bağlanma süresi) için 3-6 ay beklenir.Bu süre sonunda implant üzerine porselen diş yapılır. Hasta periyodik kontrollere çağrılır.
2-İmplantın avantajı nedir ?
Kişiye daha iyi bir çiğneme sağlar. Böylece daha sağlıklı ve dengeli beslenilir.
Estetik tatmin edici boyuttadır.
Takılıp çıkarılan protez kullanan kişilerin özgüvenini kaybettiği, sosyal hayatlarında olumsuzsuzluklar yaşadığı gerçektir. İmplant tedavisi ile hareketli protezlerde ki sıkıntılar son bulur.
Köprü yaparken eksik dişin yanındaki sağlam dişlerin kesilip küçültülmesine gerek kalmaz.
İmplant uygulaması sayesinde çekilen diş bölgesinde kemiğin erimesi engellenir, çene kemiği korunmuş olur.
3-Hangi hastalara implant yapılamaz ?
Ağız hijyeni iyi olmayan,dişlerini fırçalamayan, kemik yapımını bekleyemeyecek kadar sabırsız ve implant tedavisinin önemini anlamayan hastalara implant yapılmaz.
Bunun dışında bazı sistemik rahatsızlıkları olan kontrol altına alınamayan şeker hastalığı olanlarda ,çok fazla alkol ve sigara kullananlara ,hamilelere, hemofili hastalarına implant yapılmaz.Radyoterapi (5000 grad üstü) alan hastalarda da iki yıl beklenilmelidir.
4-Çene kemiği olmayanlarda implant yapılabilir mi ?
İmplant yerleştirilecek bölgede çene kemiğinizin zayıf ise bu kısımlara yapay kemik tozları yığılır. Bu yapay kemik zerrecikleri 3-6 ay içinde gerçek yapıda kemiğe dönüşür. Ayrıca ağzın başka bir bölgesinden alınacak kemik parçası implant yapılacak çene bölgesine yapıştırılarak kemik güçlendirilebilir.
5-Hangi marka implant daha iyidir ?
Hastanın ağzına hangi tip ve yapıda implantın kullanılacağına hekim karar verir.
Değişik marka ve farklı dizaynda implantlar mevcuttur. Tabi ki klinik takipleri uzun süreli olan implant markaları tercih edilmelidir.
6-İmplantın ömrü ne kadardır ?
Ağızda sorunsuz olarak 30 yıl kalan implantlar klinik olarak tespit edilmiştir.
7-İmplant vücut tarafından reddedilir mi ?
Organ nakillerinde olduğu gibi vücudun bunlara karşı antigen üretip reddetmesi mümkün değildir.İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan titanyum materyalinden yapılmıştır.
İmplant bazı sebeplerle kemikle kaynaşamayıp düşebilir ,panik olmayınız.Hekiminiz yerine yeniden implant yerleştirecektir.
8-İmplant kanser yapar mı ?
Asla,literatürde de böyle bir bilgi yoktur.
9-İmplantın kemiğe yerleştirilme süresi ne kadardır ?
Cerrahi işlem normal şartlarda bir implant için yaklaşık 15 dakikadır.
10-İmplant yerleştirilirken ağrı duyar mıyım ?
İmplant cerrahisi (İmplantın çene kemiğine yerleştirme uygulaması) esnasında hasta kesinlikle hiçbir ağrı duymaz.Operasyon sonrası da ağrı kesici ,antibiyotik ve soğuk kompres verilir.

(Derleme)

Share