logo

15 Ekim 2007

Elma kanserden koruyor, baş ağrısını dindiriyor

Uzmanlar, sinir sisteminden kansere, uykusuzluktan baş ağrısına kadar birçok konuda elmayı tavsiye ederken, elmanın iyi bir şekilde yıkandıktan sonra kabuğu ile yenmesi tavsiye ediliyor.
Uzmanlara göre elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kalori iken, bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden geliyor.
Elmanın besleyici özelliği, bu meyveyi özellikle spor yapanlar için vazgeçilmez kılarken, spor öncesinde ve sonrasında elmanın organizma üzerinde pozitif etkiler oluşturduğu belirtiliyor.
Uzmanlara göre elma, spor öncesinde tüketildiğinde enerji verirken, spor sırasında tüketildiğinde organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yüklüyor, spor sonrasında tüketildiğinde ise, yüzde 85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor.
Elmanın sağladığı vitaminlerin en önemlisinin C vitamini olduğu ve bu vitaminin en fazla kabuğunda ve kabuğun hemen altında yoğun olarak bulunduğu ifade ediliyor.
İyi yıkanmış elmanın kabuğuyla tüketilmesini öneren uzmanlar, elmanın içerdiği potasyum zenginliği ve az sodyumdan ötürü dinlendirici bir faydası olduğunun da altını çiziyor. Elmanın lif zenginliğiyle sindirim sisteminde büyük rol oynadığına dikkat çekilirken, elmada bulunan ve suda çözülen liflerin ve suda çözülmeyen lifler kombinasyonunun bağırsak hareketlerini tetiklediği ve hızlandırdığı belirtiliyor.
Kabızlığa karşı elmanın kabuğuyla yenilmesi önerilirken, yapılan pek çok araştırmanın ortak sonuçlarına göre; günlük olarak tüketilecek 3 adet elmanın 2 ayda yaklaşık yüzde 10 oranında kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu, kötü kolesterol oranını düşürdüğü ve iyi kolesterol oranını da 4 misli yükselttiği saptandı.
Yenen ortalama elma miktarı arttıkça sigara kullananlarda bile nefes alma kapasitesinde artış görüldüğü belirtilirken, bu etkinin de elmadaki antioksidanlardan kaynaklandığı vurgulandı.
Uzmanlar, elmanın başlıca faydalarını ise şöyle sıralıyor:
Böbreklerin temizlenmesine yarar, baş ağrısına iyi gelir, kolesterolü düşürür, yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini kontrol altında tutar, romatizma ve gut hastalığına iyi gelir, uykusuzluğa iyi gelir, bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar.
Öte yandan, çağın belalı hastalığı kanserden kolesterole kadar birçok hastalığın gerek riskini azaltmada gerekse önlemede önemli rol üstlenen elma, öğle yemeğinden önce yendiğinde ya da kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırıyor ve yumuşatıyor. Sabah aç karnına yendiğinde kanı temizleyen elma, ısırarak yendiğinde dişleri de temizlediği ve diş etlerini güçlendirdiği kaydediliyor.
Günde bir elma yemek, insanları tüm hastalıklardan korurken, iki elma yiyen kişi kalp ve damar hastalıklarından korunmuş oluyor. Elmanın güzel kokusu insanı rahatlatırken, sinirleri de yatıştırıyor.

(İHA)

Share