logo

18 Ekim 2007

Dünyada her yıl 11 milyon kişi kansere yakalanıyor

Dünyada her yıl 11 milyon kişinin kansere yakalandığı, bunlardan 7 milyonunun ise yaşamını yitirdiği bildirildi.
Prof. Dr. Tezer Kutluk, tüm kanserlerin yüzde 30’unun tütünle, yüzde 30’unun da beslenme ile ilgili olduğunu belirterek, riski azaltmak için sigara ve alkol kullanılmaması, yeşil sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenilmesi, egzersiz yapılması ve güneş ışınlarından uzak durulması gerektiğini söyledi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Müdürü Prof. Dr. Tezer Kutluk, dünyada 25 milyon kanser hastası bulunduğunu, her yıl 11 milyon kişinin kansere yakalandığını ve bunlardan 7 milyon kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.
Kanserin, sadece hasta ve yakınlarının değil, tüm dünyanın sorunu olduğunu vurgulayan Kutluk, kanserdeki artışın devam etmesi durumunda kanserli hasta sayısının 2020’de yılda 16 milyon kişiye, kaybedilen hasta sayısının ise yılda 10 milyon kişiye ulaşacağını söyledi. Kutluk, kanserin, ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını, dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 12’sinin bu hastalıktan kaynaklandığını bildirdi. Kutluk, kanserden ölümlerin, AIDS’ten ölümlerin 2 katı olduğunu kaydetti.
-TÜRKİYE’DEKİ DURUM-
Türkiye’de her yıl yaklaşık 150 bin kişinin kansere yakalandığını belirten Kutluk, Türkiye’de kanser sıklığının, İzmir Kanser Kayıt Merkezi’nin verilerine göre 0-14 yaş arası çocuklarda milyonda 115.6, erişkinlerde ise yüz binde 145.4 olduğunu söyledi. Kutluk, erkeklerde görülen kanser türleri içinde ilk sırayı yüzde 33.8 ile akciğer kanserinin aldığını bunu yüzde 8 ile mide, yüzde 7 ile mesane kanserinin izlediğini söyledi. Kutluk, kadınlarda ise yüzde 24 ile meme, yüzde 9 ile bağırsak, yüzde 6.9 ile de mide kanserlerinin geldiğini belirtti.
Kutluk, tüm kanserlerin yüzde 30’unun tütünle, yüzde 30’unun beslenme ile ilgili olduğunu belirterek, kansere yakalanma riskini azaltmak için sigara ve alkol kullanılmaması, yeşil sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenilmesi, egzersiz yapılması, güneş ışınlarından uzak durulması gerektiğini söyledi.

(Mücadele)

Share