logo

29 Ocak 2007

DOKTORLAR KENDİ SAĞLIKLARINI İHMAL EDİYOR!

Aydın Tabip Odası tarafından yapılan çalışmalar neticesinde doktorların kendi sağlığını ihmal ettiği ortaya çıktı. Özellikle son yıllarda kalp krizinden ölen doktor sayısında artış olması nedeniyle 40 yaş üstü doktorlar kalp sağlığı taramasından geçirilecek.
Aydın Tabip Odası Başkanı Tuncay Erdemir, bazı yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, yapılacak kalp sağlığı taraması hakkında bilgi verdi. Türkiye’deki çalışma koşullarının diğer insanları olduğu gibi doktorları da yıprattığını kaydeden Erdemir, özellikle tabip, şoför, bankacılık ve gazetecilik gibi stresli işlerle uğraşanların daha çok yıprandığını söyledi. Aydın’da 40 yaş ve üstünde yaklaşık 500 doktorun bulunduğunu ifade eden Erdemir, “Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde doktorların kendi sağlık durumlarını ihmal ettiğini gözlemledik.
Bunun yanı sıra son yıllarda kalp krizinden ölen doktor sayında da belli bir artış oldu. Bizde bu durum ları göz önünde bulundurarak, Aydın’daki 40 yaş üstü doktorları kalp sağlığı taramasından geçirmeye karar verdik. Uzun süreli hekimlik mesleği uygulamaları sırasında yoğun ve stresli çalışma ortamları, ülkemizin ekonomik zorlukları tüm insanları olduğu gibi dok torlarımızı da olumsuz etkilemektedir.
Hekimlerimizin, hastaların sağlıklarıyla ilgile nirken kendi sağlıklarını ihmal ettiklerini gözlemledik. Bu nedenle bu çalışmayı hayata geçirmek zorunda kaldık. Özellikle 40 yaş ve üstü hekimlerimiz odamıza müracaat ederek, randevu sistemiyle bu hizmetten yararlanacaklardır” dedi.
Erdemir, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Nazilli Devlet Hastanesi ile anlaşma yaptık larını belirterek, doktorların kalp sağlığı muayenelerini yaptırmalarını istedi.
(Mücadele)

Share