logo

21 Eylül 2007

Diş beyazlatma jelleri zararlı mıdır?

Diş beyazlatma güvenirlilik ve etkinlik bakımından diş hekimi kontrolünde yapılmalıdır.
Günümüzde herkes dişlerinin beyaz olmasını istemektedir.Bu da beyazlatma yöntemleri ile mümkün olmaktadır.
Yalnız ,diş beyazlatma için dışarıdan aldığınız ürünlere dikkat.Biz diş hekimleri, bilimsel olarak ürünlerin etkinlik ve güvenirlilikleri konusunda elimizde veriler yoksa , bu tip ürünleri kullanmamanızı öneririz.Özellikle işerisinde aşındırıcı madeler olan bu tip ürünlere dikkat!
Diş beyazlatmada hidrojen peroksit kullanılır.
Diş beyazlatmasında hidrojen peroksit kullanımı sanıldığı gibi yeni bir yöntem değildir. İlk olarak 1884 yılında Harlan hidrojen dioksit olarak tanımladığı maddeyi diş beyazlatmasında kullanmıştır. 1918 yılında da beyazlatmada ışık kaynağı kullanılmaya başlanmıştır.
Diş hekimi kontrolünde yapılan hiçbir beyazlatma ürünü zarar vermez.Çünkü bilimsel çalışmalarla güvenirlilikleri kanıtlanmış ürünlerdir.
Sonuç ise her hastada farklıdır.Amaç dişin doygunluk derecesine kadar beyazlatma yapmaktır.Bu da dişinizin yapısına bağlıdır.
Beyazlatma istiyorsanız hiçbir zaman Hollywood Smile denilen aşırı beyazlık beklemeyin.Önemli olan doğal ve temiz görüntüde beyazlık oluşmasıdır.
Beyazlatmadan önce mutlaka dişleriniz plak ve diş taşlarından arındırılmalıdır.
Düzgün bir bakımla beyazlatılmış dişler birkaç yıl renklerini korurlar.Arzu ederseniz renk geriye döndüğünde yeniden beyazlatma yaptırabilirsiniz..Eğer sigara içiyorsanız nikotin lekeleri dişlerinizin üzerine çöker ve beyazlamış olan dişlerinizin kötü gürünmesine yol açar.Sigara içenler diş beyazlatma yaptırmak istiyorsa dişlerine çok titiz bakmalıdır.Diş ipi ya da arayüz fırçası kullanmanız da şart. Diş doktorunuz dişlerinize nasıl bakmanız gerektiğini anlatacaktır.
Diş beyazlatmada işlem aşamalı olarak yapılır.Işıkla yapılan beyazlatma sistemleri ile bile sonuç birkaç haftada alınabilir.
Beyazlatma jeli porselen kaplamalara ya da dolgularınıza etki etmez.Gerekirse önceden yapılan bu restorasyonlarınız beyazlatma sonrası değiştirilir.
17-18 yaşından önce beyazlatma yapılmaz.Çocuklarda diş sinirlerinin bulunduğu kısım fazla genişse diş beyazlatma önerilmez, buna uygun olup olmadığını ise çekilecek filmler ile tespit edilecektir.
Dişlerimi diş hekiminin verdiği jelle evde mi, yoksa ışıkla mı beyazlattırayım derseniz her iki yöntem de etkindir.Işıkla yapılan beyazlatma yöntemleri ile daha hızlı sonuç alırsınız.Evde kendinizi disipline edebilirseniz ve düzenli olarak günde 2 saat takabilirim derseniz home bleaching kullanırsınız.

(Derleme)

Share