logo

17 Şubat 2007

DİABET HASTALARI İÇİN AYAKKABI

Diabet hastaları için Japonya’da üretilen Otafoku ayakkabıları, birçok ayak hastalığının tedavisinde de kullanılıyor. Yosun liflerinden yapılan ayakkabılar, antibakteriyel özellikleri ile, terleme ve bakteri oluşumunu engelliyor.
İzmir Yeni Afşin Ortopedi firmasının işletmecisi Temel Derinöz, diabet ayakkabılarına yoğun ilgi olduğunu belirtti. Diabetik nöropati denilen, ayakta yanma, batma ve ağrı şikayetlerine son veren ayakkabının sürekli ayakta çalışanlar için de yararlı olduğunu söyleyen Temel Demiröz, “Ayakkabının içinde üç adet manyetik pil var. Bu piller titreyerek tedavi noktalarını yavaşça uyarıyor ve kan dolaşımını uyarıyor. Topukta, omuzlarda ve belde rahatlama sağlıyor” dedi.
Ayakkabının diabet dışında birçok ayak rahatsızlığında da kullanıldığını belirtin Derinöz, “Bize çok farklı rahatsızlıklarla gelenler var. Örneğin ayakta ve bileklerde kemik çıkıntısı, tırnakların üstüste binmesi, ayakta platin olması sebebiyle rahat hareket edememe gibi birtakım sorunlarda da diabet ayakkabıları kullanılıyor” şeklinde konuştu.
Ayakkabı üretiminin yeni olmadığını vurgulayan Temel Derinöz, Türkiye’de ilginin son zamanlarda yoğunlaştığını belirtti. Diabet ayakkabılarının fiyatı ise 180 ile 190 YTL arasında değişiyor.
(İHA)

Share