logo

11 Eylül 2007

Çürük diş kalp hastalığına yol açıyor

Dişhekimi Cevat Eraslan, çürük dişin kana mikrop yaydığını, kana giden mikrobun kalp hastalığına yol açabildiğini söyledi.
Ordu’nun Fatsa ilçesinde 37 yıldır görev yapan Dişhekimi Cevat Eraslan, dişlerden kaynaklanan enfeksiyonun vücudun neresine giderse oraya kadar zararı olduğunu belirterek, “Eğer dişten kana enfeksiyon bulaştıysa kanın gittiği her yere mikrop gidiyor. Bu hastalığa neden olacak diye bir kural yok. Ama bir potansiyel tehlikesi çıkıyor. Vokal enfeksiyon kaynağı oluyor. Kana geçen mikrop hangi organa gidiyorsa, beyinde de iltihaba neden olabilir, kalpte de enfeksiyona sebep olabilir, böbrekte de hasara neden olabilir.
Dolayısıyla bu riski taşımamak gerekiyor. Tedavi imkanı varsa tedavisinin yapılması gerekiyor. Çürük dişi hiç taşımamak gerekir. Ne kadar taşınırsa o kadar zararı var. Çürük dişlerin diğer organlarda da rahatsızlık yaptığını her zaman kanıtlayabilme imkanı yok. Kalbe giden mikroptan dolayı kalp rahatsızlığı geçirmiş bir hastaya siz dişten dolayı kalp rahatsızlığı geçirmişsiniz deme imkanı yok. Hasta kanda bir mikrop taşıyorsa her zaman risk altında demektir. Her sigara içen kanser olmuyor. Ama sigara kanserojen bir madde. İnsanların en büyük eksikliği kontrol alışkanlıklarının olmaması. Biz insanların hiç olmasa bile 6 ayda bir kendilerini kontrolden geçirmelerini istiyoruz. Zamanında tedbir alınırsa hem zahmeti az olur hem de masrafı. Ağız sağlığı çok önemli” dedi.
Dişhekimleri olarak en çok şikayet ettikleri konulardan birinin korsan dişçilik olduğunu ifade eden Eraslan, “Yaptıkları protezlerden ziyade vokal enfeksiyonun dışında Hepatit C çok yaygın. Hepatit C’nin de bugün için bir tedavisi yok. Dişçilerin aletinden enfeksiyon bulaşması çok kolay. Devletin bu konuda tedbir alması gerekir. Bizim teknisyenin kişiliği ile bir problemimiz yok. Vatandaşın sağlığına zarar veriyorsa karşıyız. Bölgemizde de korsan dişçilik çok yaygın. Halen de tedbir alınmış değil” diye konuştu.

(İHA)

Share