logo

22 Ekim 2007

Çocukların göz sağlığı ihmale gelmez

Çocuklardaki görme kusurlarının erken yaşta tedavisinin büyük önem taşıdığı, bulanık görmeye neden olan göz hastalıkları ilk 4 yaş içinde tedavi edilmediği takdirde, bu kusurların göz tembelliğine yol açtığı bildirildi.
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nuray Akyol, çocukların küçük yaşlardan itibaren göz sağlıklarının takip edilmesinin çok önemli olduğuna dikkati çekti. Akyol, herhangi bir görme kusuru göze çarpmayan miniklerin dahi belirli aralıklarla kontrolden geçirilmesi gerektiğini belirtti.
Bebeklerin 6-12 ay, büyüyünce de 4-6 yaş arasında belirli aralıklarla göz muayenesi olmalarının gerekli olduğunu anlatan Akyol, ”Çünkü bu muayeneler sırasında şaşılık ile kırma kusurlarının yanı sıra katarakt, göz tümörü ve göz tansiyonu gibi göz içi hastalıklar erken teşhis edilebilir. Böyle bir göz kusuru saptanan çocuğa, gözlük ya da cerrahi müdahale önerilir” dedi.
Görmenin olgunlaşmasının 4 yaşında tamamlandığını ifade eden Akyol, ”Bulanık görmeye neden olan göz hastalıkları ilk 4 yaş içinde tedavi edilmezse, bu kusurlar göz tembelliğine yol açtıkları için hiçbir zaman tam olarak giderilemez” diye konuştu.
Görme kusurlarının çocukların okuldaki başarılarını olumsuz etkilediğine işaret eden Akyol, bunların büyük bölümünün aileler, öğretmenler hatta çocuklar tarafından fark edilmediğini bildirdi.

(İHA)

Share