logo

19 Eylül 2007

Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonuna dikkat

Samsun Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nihat Akçay, sonbahar ve kış aylarında artış gösteren solunum yolu enfeksiyonlarının özellikle çocuklarda kalp kapağı hastalığına yol açtığını söyledi.
Samsun Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nihat Akçay, özellikle içinde bulunduğumuz mevsimde bademcik iltihabı, faranjit, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla sık karşılaşıldığını hatırlatan Nihat Akçay, söz konusu enfeksiyonların gerekli önlem alınmadığı takdirde özellikle 5-15 yaş arası çocuklarda ileride önemli sağlık problemlerine yol açacak şekilde kalp kapak rahatsızlığına neden olabildiğini belirtti.
Tıpta akut romatizmal ateş adı ile anılan bu durumun çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben gelişen yüksek ateş, diz, dirsek, el ve ayak bileği gibi büyük eklemlerde şişlik, kızarıklık ağı ile kendini gösterdiğini ifade eden Nihat Akçay, “Bu durumda özellikle kalp kapakları olaydan etkilenmektedir. Gelişmiş ülkelerde nadir görülen bir hastalık olan akut romatizmal ateş maalesef bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde sık görülmekte olup anne ve babaların bu konuda oldukça dikkatli olmaları
gerekir. Özellikle yüksek ateş ile seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarında basit bir bademcik iltihabını gelir geçer diye düşünmemek gerekir. Derhal aile hekimine başvurmalı ve gerekirse antibiyotik tedavisine başlanmalı” dedi.
Çocuklarda ortaya çıkabilecek kalp kapak hastalıklarının zamanında uygulanan basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi ile engellenebildiğine dikkat çeken Nihat Akçay, şöyle konuştu: “Kış aylalarında üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için çocuklarımızı soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak tutmak ve sıkı giyindirmek uygun alacaktır.”
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Akçay, çocukların mutlaka kalp sağlığı yönünden kontrolden geçirilmesi gerektiğini ileri sürerek, kalp kapağı hastalığı olan çocukları ise grip olmaması için ailelerin gerekli önlemi almalarını istedi.

(İHA)

Share