logo

22 Kasım 2007

Bu yıl 33,2 milyon AIDS vakasına rastlandı

Dünyada bu yıl 33,2 milyon AIDS vakasına rastlandığı bildirildi. BM AİDS Ajansının (UNAİDS) bugün yayımladığı rapora göre, HİV virüsü taşıyanların sayısı 33,2 milyon. Bunlardan yaklaşık 30,8 milyonu 15-49 yaşında, 2,5 milyonuysa 15 yaşın altında. HIV virüsü taşıyan erişkinlerin 15,4 milyonuysa kadın.
Bu yıl dünyada 1,7 milyonu yetişkin, 330 bini çocuk, 2,1 milyon kişinin AİDS’ten öldüğünün belirtildiği raporda, 2,1 milyonu erişkin, 420 bini çocuk 2,5 milyon kişiye de HIV virüsü bulaştığı vurgulanıyor.Raporda, geçen yıl yaklaşık 40 milyon olan AIDS vakalarının bu yıl yaklaşık 33,2 milyona düştüğü belirtilse de AIDS’in halen her gün 5 bin 700’den fazla kişinin ölümüne neden olduğunun altı çiziliyor.Vakalardaki azalmaya rağmen raporda, AIDS’in önlenmesi ve tedavisi için küresel çapta acilen harekete geçilmesinin ve para yardımının artırılmasının gerekliliğine işaret ediliyor.
Asya bölgesine geniş yer verilen raporda 2007’de bu bölgede 440 bini yeni, 4,9 milyon AIDS vakasına rastlandığı, Komboçya, Myanmar ve Tayland’daysa AIDS vakalarının sayısının geçen yıllara göre gerilediği, ancak Endonezya ve Vietnam’daki vakaların sayısının eroin ve korunmasız cinsel ilişki nedeniyle arttığı belirtiliyor.
HIV virüsünün vücutta çoğalmasını ve etkinleşmesini engelleyen ilaçların sayısının 2 senedir artmasına bağlı olarak vakaların azaldığı, ancak hastaların çoğunun bu ilaçlara ulaşamaması nedeniyle en pahalı bedeli, ölümlerin dörtte üçünün AİDS’ten olduğu Afrika’nın ödediği vurgulandı.
Yine de Afrika’dan da umut verici haberler geldiğinin belirtildiği raporda, Botswana, Kamerun, Çad, Kenya, Malavi, Togo, Zambiya ve Zimbabve’de gençler arasında riskli cinsel davranışlarda azalma olduğu vurgulandı.

(İHA)

Share