logo

15 Şubat 2007

BİR MİLYAR YOKSUL, HASTALIK KURBANI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tropikal ülkelerde hala bir milyar kişinin, yoksullukla bağlantılı zayıflık ve şekil bozukluklarına yol açan hastalıkları çektiğini ve çoğunun bu hastalıklarla mücadeledeki ihmal nedeniyle tedaviden yoksun olduğunu bildirdi.

DSÖ’nün bulaşıcı hastalıklarla ilgili Güneydoğu Asya sorumlusu Jai Narain, bu bölgelerde cüzzam, fil hastalığı ve bulaşıcısı deri hastalığı yaws gibi rahatsızlıkları bulunanların, pahalı olmayan güvenli tedavinin varlığına rağmen kaynak ve siyasi irade eksikliği nedeniyle tedaviden yoksun olduğunu kaydetti.

Narain, tropikal bölgelerde görülen hastalıklarla mücadeleyle ilgili uluslararası bir toplantının başında düzenlediği basın toplantısında, bu hastalıkların siyasetçiler, araştırmacılar tarafından ihmal edildiğini, çocuk felci, sıtma ve AIDS gibi küresel bir sorun olmaması ve gündemin başına yerleşmemesi nedeniyle dikkatlerden yoksun kaldığını belirtti.

Bu hastalıkların büyük acılara, malullüğe, şekil bozukluklarına yol açtığını, sosyoekonomik etkisi bulunduğunu belirten Nairan, yoksullukla yakından bağlantısı bulunan bu hastalıkların yok edilmesinin yoksulluğun azaltılması yolunda da önemli bir adım olacağını vurguladı.

(Derleme)

Share