logo

31 Mayıs 2013

Aydın’da Dünya Tütünsüz Günü Etkinlikleri

Aydın Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde sigarayı bırakma çağrısı yaparak, vatandaşları bilgilendirdi.

Aydın Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, 31 Mayıs 2013 Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle tütün kullanımının bırakılması ile ilgili farkındalığı arttırmak için alışveriş merkezinde stant açtı. Gün boyunca vatandaşların soruları yanıtlanırken, sigara bırakma poliklinikleri ile ilgili ayrıntılı bilgi verildi.

Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, yaptığı açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önderliğinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunlara karşı yürütülen mücadele kapsamında tüm dünya ülkelerinde her yıl 31 Mayıs günü ‘Dünya Tütünsüz Günü’ olarak kutlanmaktadır. Tütün kontrolünde temel amaç; tütün ürünleri tüketiminin başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarla ispat edilmiş neden-sonuç ilişkisi ile kullanım yaygınlığını dikkate alarak, tüketimi azaltmak, özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere tütün tüketimine başlamayı önlemek ve başkasının tükettiği sigara dumanından dolayı pasif etkilenimi ortadan kaldırmaktır” dedi.

“Sigara Bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır” diyen Okur, “Birey karar verdiğinde bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerle bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. Dünya sigarayı bırakma günü, sigarasız günü, mücadele günü gibi özel tarihler bu karar günü için iyi bir uyaran olurlar. Bu amaçla Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak açtığımız stantla halkımıza ‘Bugün 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı unutmayın’ dedik. Aydın halkının sigarayı bırakmasını sağlayabilmek için Aydın Atatürk Devlet Hastanesi, Aydın Devlet hastanesi, Aydın Nazilli Verem Savaş Dispanseri, Kuşadası Devlet Hastanesi, Nazilli Devlet Hastanesi, Didim Devlet Hastanesi’nde hizmet verilmektedir” şeklinde konuştu.

 

(İHA)

Share