logo

23 Temmuz 2013

Ani Karın Ağrısı Apandisit Olabilir

Karında başlayan ani ve şiddetli ağrıların apandisit olabileceği bu yüzden bu tip ağrıların hafife alınmaması gerektiği belirtildi.

Ani ve şiddetli bir karın ağrısıyla başlayan apandisit, karnın alt kısmında bulunan ve apandis ya da apendiks denilen kör bağırsağın iltihaplanması sonucu meydana geliyor. Özel Medline Aydın Hastanesi’nden Dr. Murat Kebapçıoğlu, apandisit hakkında bilgiler verdi. Apandisitte erken teşhisin önemine dikkat çeken Kebapçıoğlu, "Günümüzde sıkça rastladığımız apandisit rahatsızlığının tedavisini, cerrahi anlamda en basit operasyonlar arasında sayabiliriz. Ancak ihmal edilmesi halinde apandisit ciddi sonuçlar doğurarak, ölüme sebebiyet verebilir. Apandisit, apendiks’in tıkanarak burada bakteri üremesi için uygun ortamın oluşması sonucu gerçekleşen iltihaplanmadır. İçi boş bir kanal şeklinde olan ve içerisinde birçok mikroorganizmanın yaşadığı apendiksin tıkanmasına yol açan sebepler çeşitlidir. Bağırsaktan gelen dışkının apendiks içinde taşlaşması, apendiks duvarındaki dokunun aşırı büyümesi, tümör veya yapışıklıklar tıkanmaya yol açar ve böylece mikroplar hastalık yapıcı özellik kazanırlar. Hem mikropların birikmesi, hem de iltihap oluşması, apandiste basıncın artmasına yol açar ve burada çürüme başlar. Bu sürecin sonunda müdahale edilmeyen apandisit patlar” dedi.

Apandisitin belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler veren Dr. Kebapçıoğlu, “Apandisitin belirtileri karın çevresinde şiddeti değişen fakat kaybolmayan ağrı, iştahsızlık, bulantı, kusma, ateş ve yüksek nabız ile çocuklarda ishal ya da kabızlıktır. Apandisit, tanısını koymak açısından zor fakat tedavisi kolay bir hastalıktır. Apandisitin yol açtığı ağrıların benzerinin, üriner sistem enfeksiyonu ve bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi hastalıklarda da görülmesi tanıyı güçleştirir. Apandisit, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerde olması sebebi ile kesin tedavi için ameliyat şarttır. Kalıtımsal hastalıklardan olmayan apandisitin, kız ve erkek çocuklarda görülme ihtimali eşit iken, erişkin erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Ayrıca, çocuklarda apandisit belirtilerinin çok tipik olmaması ve hızlı ilerlemesi, yaşlılarda ise geciken tedavi, kontrol edilemeyen enfeksiyonlar ve eşlik eden diğer hastalıklar sebebi ile apandisitten ölümlerin daha çok bu yaş gruplarında olduğu gözlemlenir” diye konuştu.

(İHA)

Share