logo

08 Temmuz 2013

Aile Hekimleri Merkezi Randevu Sistemine Geçti

Aydın’da merkezi randevu sistemine geçen aile hekimlerinin randevuyla hizmet vermeye başladığı belirtildi.

Merkezi Randevu Sistemi ile özellikle sabah saatlerinde yaşanan yığılmaların önüne geçilmesi ve muayenelerin gün içine dengeli dağıtılması hedefleniyor. Böylelikle vatandaşlarımız hastanelerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde sıra bekleyerek zaman harcamayacak. Vatandaşlar kendilerinin belirlediği zaman diliminde kolaylıkla sağlık hizmeti alabilecek.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Şenol Okur, randevu sistemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Hastalarımız randevularını ‘ALO 182’, ‘www.hastanerandevu.gov.tr’ internet adresi ve mobil cihazlarına ‘Hastane Randevu Merkezi Mobil’ uygulamasını indirerek zahmetsizce alabilirler. İsteyen vatandaşlarımız randevu almadan da Aile Hekimine başvurabilirler. Ancak randevu ile gidildiği takdirde muayene

sırası beklemeden, kendilerine uygun zaman diliminde kolaylıkla muayene olabilecekler. Aile Hekimine muayene olmak için randevu almak zorunlu değildir. Randevu sistemi hastalarımızın konforlu sağlık hizmeti almasını sağlayacaktır. Ancak ayaktan başvuran hiçbir hastamızda mağdur edilmeyecek, muayenesi yapılacaktır. Acil olarak gelen hastalara ise öncelik verilecektir” dedi.

Aile Hekiminin izinli olduğu durumlarda nasıl randevu alınacağı konusunda da bilgiler veren Dr. Okur, “Hastalarımız kendi Aile Hekimlerinin izinli olduğu durumlarda, kendi Aile Hekimlerine vekalet eden Aile Hekimine ayaktan başvurarak muayenelerini olabileceklerdir. Bakanlığımız tarafından randevu hizmeti karşılığında vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Vatandaşlarımız 182 numaralı telefonu aradıklarında sadece bağlı bulundukları operatörün tarifesine göre ücret ödemektedir. Vatandaşlarımız ayrıca internet üzerinden ve mobil cihazlara indirilen uygulamalar ile ücretsiz olarak randevu alabilmektedirler” diye konuştu.

(İHA)

Share