logo

04 Temmuz 2013

Ağız Ve Diş Sağlığı Tedavi Aracı Aydınlıların Hizmetine Girdi

Aydın Sağlık Müdürlüğü’nün hazırladığı proje kapsamında İl Özel İdaresi tarafından satın alınan ‘Ağız ve Diş Sağlığı Tedavi Aracı’ sağlık hizmetlerini almakta güçlük çekenlerin hizmetine girdi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı yaptığı açıklamada, “İlimizde hedeflenen, ağız ve diş sağlığı hizmetini almakta güçlük çeken vatandaşlarımıza yerinde ağız ve diş sağlığı hizmeti sunarak, 1. basamak düzeyinde yapılabilecek tedavilerini gerçekleştirmek, gerekirse ilgili üst sağlık kuruluşlarına yönlendirmek, ağız ve diş sağlığı konusunda halkımızın günlük yaşamda uygulayabileceği pratik bilgi ve beceriler hakkında somut eğitimler vermek ve yine halkımızın ağız ve diş sağlığı hastalıkları açısından mevcut durumunu taramalar yaparak tespit etmek, daha rahat beslenmelerini sağlayarak yaşam kalitelerini yükseltmektir. Bu kapsamda müdürlüğümüzce gerek coğrafi şartlar gerekse ekonomik koşullar nedeniyle ağız ve diş sağlığı hizmetini almakta güçlük çeken vatandaşlarımıza eğitim, tarama ile 1. basamak düzeyinde tedavi hizmetlerini bulundukları yere götürmek amacıyla Valiliğimiz İl Özel İdaresi katkısıyla ağız ve diş sağlığı tedavi aracı alımı gerçekleştirilmiştir. Modern donanımlara sahip aracımızla sosyal sorumluluk projesi kapsamında tamamen ücretsiz bir ağız ve diş sağlığı hizmeti verilmesi amaçlanmıştır” dedi.

Ağız ve diş sağlığı tedavi aracında bir diş hekimi ve bir hemşirenin görev yaptığını açıklayan Tırpancı, “Aracımızda tam donanımlı bir diş ünitesi, diş röntgen cihazı, sterilizatör ve gerektiğinde engelli vatandaşlarımıza da hizmet verebilmek üzere özellikli donanım mevcut olup 1. basamakta verilen ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin tamamı sunulmaktadır. Bu kapsamda koruyucu sağlık hizmetleri, ferdi eğitimler, okul taramaları sonucu yapılabilecek tedaviler, diş çekimi ve dolgular, diş taşı temizliği gibi hizmetler verilmesi planlanmakta olup, bununla birlikte diş hekimlerinin ulaşamadığı yerlerde faaliyet göstermesi muhtemel sahte dişçilerin faaliyetlerinin önüne geçilmesi sağlanmış olacaktır. Bize ulaşamayan hastalara biz ulaşalım anlayışı ile hizmeti halka götürmek öncelikli amacımızdır. Bu proje kapsamında ilçelerimizin yetkili mercileri ile ortaklaşa hazırlanan program doğrultusunda hizmet akışı sürdürülmektedir. Aracımız ilk olarak Şubat 2013 tarihinde Koçarlı Mersinbeleni köyünde hizmete başlamış olup, bugüne kadar 25 köye hizmet götürmüş olup 835 hastaya bakılarak, 233 diş çekimi, 14 dolgu, 87 adet diş taşı temizliği ve çok sayıda protez vuruğu alınarak hastaların tedavileri yapılmıştır. Hizmet götürülen köylerden müdürlüğümüze yapılan olumlu geri dönüşler, tekrar gidilmesi yönündeki talepler, yapılan projenin ne kadar olumlu ve doğru bir adım olduğunu da göstermektedir. Hedefimiz önümüzdeki günlerde ilimizin tamamına bu hizmeti ulaştırmaktır” diye konuştu.

(İHA)

Share