logo

09 Ocak 2017

“DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKUDUR KÖRÜKLÜ ÇİZME”

{CAPTION}

Asırlık bir geleneğin eseri, özellikle Ege Bölgesi’nde efelerin kullandığı, zeybeklerin zırhı olarak da bilinen körüklü çizme sanatının sayılı ustalarından biri olan Kemal Erkaç ile el emeği göz nuru ile yaptığı ayakkabı ve körüklü çizmeleri konuştuk.
Ayakkabı sektörünün büyük oranda sanayi üretimine geçmesi ile tamamen el sanatı  ürünü olan körüklü çizme ustalarının bir elin parmakları kadar az olduğu günümüzde, Aydın Merkez Ayakkabıcılar Sokağı’nda Altın Çizme isimli dükkanında müşterilerine hizmet veren Kemal Usta’da Türkiye’nin dört bir tarafından aldığı siparişler üzerine ayakkabı ve körüklü çizme üretimi yapıyor.
8 yaşından beri bu işin içinde olduğunu söyleyen Kemal Usta, mesleğine adeta aşık olduğunu ifade ediyor.
www.altincizme.com.tr internet sitesi aracılığı ile aldığı siparişleri yetiştirmek için çalışırken bizi ağırlayan Kemal Ustaya teşekkür ediyor, siz değerli okuyucularımızla  körüklü çizme efsanesini paylaşıyoruz.{CAPTION}
Mücadele- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
K.E-Ben Kemal Erkaç, 34 yaşımdayım, doğma büyüme Aydın’lıyım ve 8 yaşımdan beri de bu işin içindeyim.
Mücadele- Bu işe başlama hikayenizi bizimle paylaşır mısınız?
K.E- Dediğim gibi ben 8 yaşımdan beri bu işin içindeyim. Ustamın yanında başladım, özellikle ayakkabı yapımı konusunda ustamdan bir çok şey öğrendim. Fakat körüklü çizme işi çok bambaşka bir iş diyebilirim. Ben körüklü çizme konusunda kendi kendimi yetiştirdim.
Mücadele- Efelerin zırhı olarak da söylenen körüklü çizme yapımdan bahsedebilir misiniz?
K.E- Öncelikle körüklü çizmeyi yapmak için bu mesleğe kesinlikle aşık olmanız gerekiyor. Ben mesleğimi çok seviyorum ve aşığım. Ben Altın Çizme olarak sipariş üzerine çalışıyorum. Gelen siparişler üzerine ilk olarak kişinin ayak ve özellikle baldır numarasını alarak başlıyoruz. Sonrasında aldığımız ölçülere göre deri hazırlıyoruz, saya dediğimiz bir bölümü vardır, her aşamasını bizzat kendim yapıyorum. Bizde asla fabrika ürünü olmaz, bütün her şeyi tamamen ben kendim yapıyorum. Bize deri olarak gelir çizme olarak çıkar.{CAPTION}
Mücadele- Aydın’da bu işi yapan kaç usta var?
K.E-Şunu söyleyebilirim ki Aydın’da ayakkabı ustaları var elbette fakat benim gibi körüklü çizme ustası yok. Ben Aydın Merkezde tek olarak bu işi yapıyorum. Diğer arkadaşlar hem ayakkabı yapıyor, hem fabrikasyon ürün satıyorlar, fakat dediğim gibi körüklü çizme yapan yok diyebilirim.
Mücadele- Sipariş üzerine çalışıyorum dediniz, kimler sipariş veriyor size?
K.E- Bizim Altın Çizme olarak internet sitemiz var. (www.altincizme.com.tr) bu adresten Türkiye’nin hatta Dünyanın bir çok yerinden müşterilerimiz bize ulaşabiliyor. Genellikle devecilere, efelere birde at binicilerine körüklü çizme yapıyoruz. Şu anda elimde de Uşak’tan at binicilerinin siparişleri var onları yapıyorum. Aldığımız siparişleri de  bize gönderilen ölçülere göre yapıp kargoyla gönderiyoruz.
Mücadele- Yetiştirdiğiniz yada yanınızda çalışan bir elemanınız var mı?{CAPTION}
K.E-Bu meslekte yetiştirecek çırak bulmak çok zor, ben kendim tek olarak çalışıyorum, gençlerimiz maalesef bu mesleğe ilgi duymuyorlar. Daha öncede belirttiğim gibi bu işi yapabilmek için bu işe ilgi duymak ve adeta aşık olmak gerekir. Ben mesleğimin devam etmesi açısından bir çırak yetiştirmeyi çok isterim.
Mücadele- Maddi anlamda yaptığınız iş tatminkar oluyor mu?
K.E- Çok şükür diyorum. Evet talep oldukça fazla. Zaten günümüzde bu işi yapan çok az usta olduğu için gelen talebe cevap verebiliyoruz. Maddi anlamda da kazancım beni tatmin ediyor diyebilirim.
Mücadele- Körüklü çizmenin maliyeti nedir diye sorsam?
K.E-Bir körüklü çizme yaklaşık olarak 500  ile 600 lira civarında değişiyor. Ben körüklü çizmenin dışında ayakkabı da imal ediyorum. Tamamen deri ayakkabı bunların fiyatı ise 150 lira civarında.
Mücadele- Körüklü çizme yapımı ne kadar zaman sürüyor?{CAPTION}
K.E-Ben bir körüklü çizmeyi yaklaşık olarak 15 günde yapıyorum. Tabi bu işin yoğunluğuna da bağlı, öyle zamanlar oluyor ki aldığımız siparişleri yetiştirebilmek için bu zaman 25 güne kadar çıkabiliyor. Gecemi gündüzümü geçiriyorum ben dükkanımda. Mesai saati kavramım yok diyebilirim. Müşterilerimin taleplerini en kısa sürede karşılayabilmek için çok çalışıyorum.
Mücadele- Körüklü çizmenin modelleri var diyebilir miyiz, yoksa tek çeşit mi?
K.E-Körüklü çizmede model olmaz. Kovboy çizmeleri olur, fakat körüklü çizme de model tektir. Sadece körük sayısı değişir. 5-6-7-8 körük olabiliyor. Bu körükler de kişinin boy ölçüsüne göre değişiyor. Aslında körüklü çizmenin orijinali 7 körüktür. 7 körüklü Ege Bölgesi’nde 7 ili temsil eder. Bazısında ise 8 köşe vardır bu da Yörüklüğü temsil eder. Bunun dışında renk seçenekleri de vardır. Müşteri hangi rengi talep ediyorsa biz çizmeyi ona göre yapabiliyoruz.
Mücadele- Nedir bu körüklü çizmenin özelliği?{CAPTION}
K.E-Çizme yolda yürürken ses çıkartır. Buda Dosta güven, düşmana korkudur. Bundan yaklaşık 40-60 yıl önce çizme nasıl yapılıyorsa şu an yine aynı kalitede ve özenle yapılır. Ben öyle yapıyorum. Ayrıca yaptığımız ayakkabı olsun, körüklü çizme olsun tamamen el yapımı, kimyasal ürünler kullanmıyoruz, içi dışı deri doğal ürünlerden yaptığımız ayakkabılar kullanım açısından da çok rahat, kişinin ölçülerine göre yapıldığı için de özel bir üretim oluyor.
Mücadele- Kemal Usta, işine aşık biri olarak bu işin zorluklarından da bahseder misiniz?
K.E- Her işte olduğu gibi bu işin de illa ki zorlukları var tabi ki. Ama bana göre hiçbir zorluğu yok. Ben bu mesleğe aşık olduğum için bana hiç zor gelmiyor. Deri işi yaptığımız için kokusu ve boya kokusu oluyor fakat, dediğim gibi 8 yaşımdan beri bu işin içinde olunca alıştım artık.
Mücadele- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?{CAPTION}
K.E-Ben gazeteniz aracılığı ile öncelikle müşterilerimin ve tüm hemşehrilerimin yeni yıllarını kutluyor, 2017 yılının herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum ve son olarak ta sayılarının çok az olduğu Körüklü çizme Ustalığının yok olmamasını istiyorum.
(KUDRET CAN)

Share