logo

25 Ağustos 2007

Yolunu şaşıran başkuş banyoya girdi

Nazilli’de, ender bulunan ve bir baykuş türü olan peçeli baykuş bir evin banyosunda yakalandı. Duş almak için banyoya giren ev sahibi tarafından yakalanarak Doğal Hayatı Koruma Derneği’ne (DOHAYKO) teslim edilen kuş tedavi edilerek koruma altına alındı.
Nazilli’de meydana gelen ilginç olayda Şirinevler Mahallesinde oturan Emrah Barlık isimli genç, sıcaktan bunalınca duş almak için banyoya girince baykuşla karşılaştı. Korkuya kapılarak banyodan çıkan Barlık korkusunu yendikten sonra baykuşun bitkin ve uçamayacak halde olduğunu gördü. Daha sonra eline bir havlu alarak baykuşu yakalayan Barlık, Nazilli Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneğine götürdü. Burada gözlem altına alınan Baykuşun dünyada ender bulunan ve koruma altına alınmış bir tür olan peçeli baykuş (Tyto Alba) olduğu belirlendi. Dernek Başkanı Bircan İnce ve veteriner olan eşi Mehmet İnce tarafından muayene edilen baykuşun aç ve hafif yaralı olduğunu belirtti.
İnce, “Peçeli Baykuş olarak bilinen bu baykuş türü, dünyada soyu tükenmekte olan ve koruma altına alınan türlerden biri. Bölgemizde sadece Pamukören ve Horsunlu beldelerinde yaşadığı bilinmektedir. Kuraklık nedeniyle aç kalmış olabilir. Bu nedenle de yaşam alanından uzaklaşarak avlanabilmek için buralara kadar gelmiş olma ihtimali yüksek. Burnunun alt kısmında bulunan yara nedeniyle aç ve halsiz düşmüş olabileceğini düşündük. Tedavisini yaptık ve kafese koyarak en kısa sürede iyileşmesi için bakıma aldık. İyileşir iyileşmez hemen doğal ortamına salıvereceğiz” dedi.
DOHAYKO derneği olarak görevlerinin sadece hayvanları korumak değil doğadaki tüm canlıları korumak olduğunu belirten Dernek Başkanı Bircan İnce “Derneğimiz doğadaki tüm canlıları korumayı ilke edinmiştir. Çalışmalarımız tamamen doğayı koruma üzerine yapılmaktadır. Şu anda hava kirliliğini azaltmak ve yeşil alanı artırmak için çalışıyoruz. Kirliliği yüzde 80 azalttığı gözlenen ve hızlı büyüyen ağaçların bölgemizde yetişmesi için fidan temin etmeye çalışmaktayız” dedi.

(İHA)

Share