logo

09 Mart 2007

TOROS TARIM’DAN EĞİTİM SEFERBERLİĞİ!

Tohum sektörünün önde gelen şirketi Toros Tarım, ülke genelindeki çiftçileri bilinçlendirmek amacıyla düzenlediği eğitim programlarıyla ülke tarımının gelişimine katkıda bunmaya devam ediyor. Sahip olduğu Ar-Ge olanakları çerçevesinde sunduğu farklılaştırılmış yeni ürün ve hizmetler ile Türk tarım sektörünün gelişiminde önemli rol üstlenen Toros Tarım, bir yandan da eğitim seferberliği başlatarak çiftçileri bilinçlendirme görevini üstleniyor. Ülke genelinde devam eden eğitimlerde Toros Tarım’ın uğradığı duraklardan biride Konya Ereğli’deki sırık domates üretimi yapan çiftçiler oldu.

Konya Ereğli’de sırık domates üretimi yapan çiftçileri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla 02 Mart 2007 tarihindedüzenlenen bilgilendirme toplantısına, Ereğli Tarım İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Ereğli Ziraat Odası Başkanı Cafer Aktürk, Ayrancı Tarım İlçe Müdürü ve Sulama Birlik Başkanları’nın yanı sıra komisyoncular, ihracatçılar, zirai ilaç ve gübre bayileri ile çok sayıda yetiştirici katıldı.

120 kişinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda tüm çiftçilere başta sırığa alınarak üretilen Alida F1 olmak üzere ‘açık tarla’da sırık domates yetiştiriciliği, gübreleme ve sulama konularında bilgiler verildi. 2005 yılında başlatılan Ereğli Alida F1 sırık domates projesinin mevcut durumunun yanısıra geleceğe dönük beklentilerin de tartışıldığı toplantıya Alida F1 projesine yeni başlayacak olan çiftçiler de katılarak aydınlanma fırsatını buldular.

Toros Tarım’ın eğitim desteği ile bölgede ilk defa ‘açık tarla’da damlama sulama yöntemi kullanılarak sırık domates çeşidinin yetiştirildiğini vurgulayan Toros Tarım Teknik Pazarlama Mühendisi Mustafa Kutlu, “ Böylece, üretimde kalitenin ve verimin artışına katkı sağlarken ayı zamanda bölgedeki tarım ihracatçılarının uluslar arası platformda rekabet güçlerini artıracak yönde gelişimlerine de ön ayak olduk. Bununla birlikte, bölge üreticileri önemli bir gelir kaynağına ulaşırken bölgenin ekonomik yapısı da olumlu yönde değişim gösterdi. Toros Tarım olarak ülkemiz tarım sektörünün gelişimine sunduğumuz bu katkı bizleri onurlandırıyor” dedi.

Kutlu, Toros Tarım’ın, AB’ye uyum yasaları çerçevesinde Türk tarım sektörünün gelişimine katkıda bulunmak üzere tüm olanaklarını seferber etmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

(Mücadele)

Share