logo

22 Eylül 2007

Söke’de dil devriminin 75. yılı kutlandı

Dil Devriminin 75. yılı ve Dil Bayramı Türkiye Dil Derneği İzmir temsilciliği tarafından İzmir ile çevresindeki il ve ilçelerde düzenlenen 6. İzmir Türkçe Günleri etkinlikleri ile kutlanıyor. 6. İzmir Türkçe Günleri etkinlikleri Söke’den başlarken, 20 Eylül Perşembe gününden itibaren İzmir’de bir hafta süreyle gerçekleşecek.
Söke’de Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonu’nda gerçekleşen 6. İzmir Türkçe Günleri etkinliklerinin Söke buluşmasına çok sayıda öğrenci ve öğretmen izledi. 6. İzmir Türkçe Günleri Söke Buluşması Mavisel Yener tarafından hazırlanan ve sunumu Saime Bircan tarafından yapılan “75 yılın emekçilerinden” isimli görsel sunum ile başladı. Sunumda dil devrimini gerçekleştirilen başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkçe’ye katkıda bulunan edebiyat, kültür ve dil insanları anıldı. Görsel sunum sonrasında “Dil Devriminin 75. Yılı” konulu söyleşiye geçildi. Toplantının söyleşi kısmında Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Ünsal Dinçer sunucu olarak yer alırken; Abdullah Bolulu, Bekir Yurdakul ve Söke Beşparmak Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Avcı konuşmacı olarak yer alan isimler oldu.
Söke Lisesinde uzun yıllar görev yapan Türkçe öğretmeni Abdullah Bolulu konuşmasında, hem öğretmenlik yıllarından söz etti hem de Türkçe’nin arılaşma sadeleşme dönemlerini anlattı. Beşparmak Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Avcı ise özlü bir konuşmayla Türkçe’nin karşısındaki güçleri ve buna rağmen dilimizin büyük bir gelişme gösterdiğini vurguladı. Dil Derneği İzmir Temsilcisi Yunus Bekir Yurdakul sıcak etkili bir konuşmayla Türkçe’nin güzel doğru kullanımını örneklendirdi. Türkçe yanlışlarının hayatımızda oluşturduğu olumsuzluklara değindi. Dilimizin yozlaşmadan arındırılması için bu tür etkinliklere ihtiyaç olduğunu söyleyen Dil Kurumu İzmir Temsilciliği’nden konuşmacı Yunus Bekir Yurdakul “Daha önceki yıllarda da Söke’de başka etkinlikler düzenledik. Düzenlediğimiz etkinliklere öğrencilerin önemli katılımlarını gördük, Söke’de yayınlanan Beşparmak Dergisinin ve Söke Belediye Başkanlığının sıcak ilgisini desteğini, katkısını gördük. Söke’deki edebiyat etkinliklerinin çok yararlı olduğuna inanıyoruz. Küreselleşen Dünyada Türkçe’nin de yüceliğine yakışır şekilde yerini koruyacağına dilseverlerin, Türkçe severlerin dilimizi yabancı öğelere karşı savunacağına inanıyoruz. Hayatın her yerinde televizyonlarda, okullarda, gazetelerde Türkçe’nin özenli biçimde kullanılmasını bekliyoruz” dedi.

(İHA)

Share