logo

08 Ekim 2007

Söke İlçe Tarım Müdürlüğü’nden Akdeniz sineği uyarısı

Söke İlçe Tarım Müdürü Mehmet Ali Körlü, turunçgillerin en önemli zararlısı olan Akdeniz Meyve Sineği (Ceratitis capitata) ile mücadeleye başlanması ve devam edilmesi konusunda üreticileri uyardı.
Limon ve portakalların kabuk yüzeyinde 2 mm. uzunlukta sarı noktalar halinde belirti gösteren Akdeniz Meyve Sineği hastalığının sarı noktalar sonrasında kahverengileşme ve çürümeyle devam ettiği belirtiliyor. Çabuk genişleyen çürümenin şeftali ve diğer birçok meyvede daha etkili olduğu söyleniyor. Söke İlçe Tarım Müdürü Mehmet Ali Körlü yaptığı açıklamada Akdeniz Meyve Sineği’nden zarar gören meyvelerin mantar ve bakterilerin hücumuna müsait olduğunu, bozulan meyvelerin kısa sürede döküldüğünü vurguladı. Hastalık nedeni ile üreticinin ekonomik zararının büyük olduğu söyleyen Mehmet Ali Körlü, hastalıklı meyvelerin kesilip açıldığında içlerinde 4 ile 8 mm boylarında beyazımsı sarı renkte 30 kadar sinek kurdunun görüleceğini belirtti.
Söke İlçe Tarım Müdürü Mehmet Ali Körlü açıklamasında; ?Akdeniz Meyve Sineği hastalığının zarar derecesinin iklim şartlarına göre değişiyor. Batı Avrupa’dan tüm dünyaya yayılan hastalık ile ilgili birçok ülke şiddetli karantina tedbirleri almakta. Üreticilerimiz Mücadele ile ilgili detaylı bilgi ve desteği İlçe Tarım Müdürlüğümüzden alabilirler? diye konuştu.

(İHA)

Share