logo

26 Ekim 2007

Geçici orman işçileri kadro sevincini buruk kutladı

Hak-İş Tarım Orman İş Sendikası Ankara Temsilcisi Mehmet Çelik, Orman Bölge Müdürlükleri bünyesinde çalışan geçici işçilerinin yaklaşık 20-25 yıldır süren kadro özleminin sona erdiğini belirtti. Çelik, “İşçi arkadaşlarımız kadrolarına kavuşarak rahat bir nefes almıştır” dedi.
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Aydın İşletme Müdürlüğü’nde görevli 203 geçici orman işçisi kadro sevincini buruk kutladı. Yıllar sonra elde ettikleri kadro haklarını davul zurnalar ile kutlamaya hazırlanan orman işçileri, tüm ülkeyi yasa boğan terör olaylarının ardından hazırladıkları kutlama programını iptal etti. Aydın’da kadroya geçen işçiler için sade bir tören düzenlenirken, törenler sırasında Hakkari’de şehit olan askerler için mevlit okutuldu. Aydın Orman İşletme Müdürlüğü yemekhanesinde düzenlenen programa Sendika Ankara Temsilcisi Mehmet Çelik, İşletme Müdür Yardımcısı Abid Baca, İşletme Şefi Mustafa Gümrükçü ve işletme personelleri katıldı.
Açılışta konuşan Mehmet Çelik, Orman Bölge Müdürlükleri bünyesinde çalışan geçici işçilerinin yaklaşık 20-25 yıldır süren kadro özleminin sona erdiğini söyledi. İl genelindeki işletmelerde görevli 203 geçici işçinin kadroya alındığını belirten Çelik, “21 Nisan 2007 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ve yayınlandığı tarih itibariyle yürürlüğe giren 5820 sayılı kanun 10 Ekim tarihinde onaylanmıştır. Bu kapsamda olan daha önceden bölge müdürlükleri ve genel müdürlük bünyesinde 6 ay geçici işçi olarak çalışan orman işçilerinin 19 Ekim 2007 günü itibariyle atamaları yapılmıştır. Tarım Orman İş Sendikası’nın bağlı bulunduğu Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Salim Uslu’nun büyük gayretleriyle orman işçilerine verdiği sözü tutarak kadroya almak kendine nasip olmuştur. Ayrıca orman işçisine kadro almakla kalmayıp, bir mum gibi etrafını aydınlatarak kamuda geçici olarak çalışan 218 bin kişinin kadro almasında ana etken olmuştur. Kendisine ve Genel Başkanımız Sayın Settar Aslan’a orman işçileri adına teşekkür ediyorum. İşçi arkadaşlarımız kadrolarına kavuşarak rahat bir nefes almıştır” diye konuştu.
Törende yapılan konuşmaların ardından şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Programa davet edilen din görevlileri tarafından Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu. Daha sonra orman işçileri ve davetliler hep birlikte şehitler için dua ettiler.

(İHA)

Share