logo

06 Ağustos 2007

Erkek sivrisineklerin ‘masum’ olduğu öğrenildi

Mücadelesi için milyarlarca para harcanan sivri sineklerin sadece dişilerinin insanları ısırdığı bildirildi. Koku, nem ve ısı özelliğine karşı avlarını saptayan sivrisineklerin kokusunu beğenmediği insanları ısırmadığı öğrenildi.
Özellikle yaz mevsiminde insanları uykusuz bırakan ve bir çok insanı hastalık bulaştıran sivri sineklerin de gizemli bir yaşantısı olduğu ortaya çıktı. Bir çok yönünü tanımadığımız sivrisineklerin sadece dişilerinin insanları rahatsız ettiği, erkeklerin ise masum olduğu öğrenildi.
Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi’nde yer alan bilgilere göre, dünyada yaklaşık 3 bin sivri sinek türü bulunmasına rağmen bunların çoğunluğu insanı saldırmıyor. İnsanı ısıran sivrisinek türlerinin de yalnızca dişileri yumurtlamak amaçlı protein sağlamak için kan emiyor. Erkek sivrisinekler ise çiçek özleriyle besleniyor. Dişi sivrisinekler avlarının yerlerini duyargaları ve üç çift bacaklarındaki alıcılarla buluyorlar. Sivrisineğin duyargaları bir santigrat derecenin binde biri kadar sıcaklık değişimlerini
algılayabilecek kadar hassas. İnsan kanı emen dişi sivrisinekler insanın nefes verirken çıkardığı karbondioksit bulutu içinde, ileri geri hareketler yaparak avının kendisine yararlı olup olmadığını karar verir. Bazı kişilerin ‘sivrisinek bana dokunmaz’ demelerinin esas nedeni o kişilerin ter ve nefes kokularının sivrisinek için cazip ve özendirici olmaması.
Sivrisinek sanıldığı gibi içi delik ve sivri uçlu bir boruyu deriye sokarak kanı emiyor. Sivrisinekte ağzın altındaki kesede iki tüp, iki de neşter olarak kullandığı testere ağızlı bıçak bulunuyor. Önce bıçaklarla deride delik açıyor, sonra tüplerden biri ile tükürüklerini bu deliğin içine aktarıyor. Bu tükürük insan kanının pıhtılaşmasını önlüyor. Böylece ikinci tüpü sokarak sıvı kanı kişiye fark ettirmeden kolayca emiyor. Özellikle geceleri sivrisinekten uzak kalmak için vücudu serin ve kuru tutmak
gerekiyor.

(İHA)

Share