logo

11 Ağustos 2007

Aydın’da örnek alınacak bir ortaklık

Aydın’ın Nazilli İlçesi’ne bağlı Yalınkuyu Köyü’nün ileri gelenleri tüm Aydın’a örnek olacak bir işi başardı. ‘Efe tek oynar, Üç aydınlı Bir araya gelince içki masası kurar’ gibi Aydın’ın iş hayatında birliktelik sağlayamadığını öne süren sözleri de çürüten Yalınkuyu Köyü’nün ileri gelenleri taşımalı eğitim nedeniyle boşalan köyün eski okulunu işletmeye dönüştürerek köylüleri de işsizlikten kurtardı. İşletme tesislerinin açılışı düzenlenen hayır yemeği ile yapıldı.
Bölgede yetişen kaliteli incirin yine bölge halkı tarafından işlenerek dünya ülkelerine pazarlanması amacıyla Nedim Kaya, Nazım Kaya ve Beytullah Durak isimli üç kişi köyde 600 bin YTL’lik yatırımla işletme açtı. Tesislerin açışlı dolayısıyla düzenlenen hayır yemeğine Nazilli Ticaret Odası Başkanı Mehmet Gacar, Vergi Dairesi Müdürü Şevket Çeşnial, daire müdürleri, işadamları köylüler ve çok sayıda davetli katıldı.
İhracata yönelik kaliteli incir işleyeceklerini belirten işletme sahipleri aynı zamanda köyde yaşanan istihdam sorununu da çözeceklerini belirttiler. İşletme ortakları adına konuşan Nedim Kaya “Biz buradaki işletmemizde makineler yerine insanlarımızı çalıştırarak onlara da bir geçim kaynağı sunacağız. Yatırımımızı bu yönde yaparak köylümüzün iş gücünden faydalanma amacımız her şeyden önde gelmektedir. Ancak bazı standartlara uyma açısından hijyenik ambalaj ve laboratuar gerektiren işlerde yine makine desteğine başvuracağız.
İşimiz gereği yaklaşık 45-50 ülke ile çalışıyoruz. Bizler tanıtım açısından ‘kaliteli ambalaj ve kaliteli ürün’ sloganı ile bu işletmeyi açmaya karar verdik. Dünyanın yüzde 70’ini besleyen incirimizin daha iyi şekilde tanıtılması için gayret sarf edeceğiz. Burada en az 50 insanımız istihdam edilecek. Ekibimizle yıllık bin ton incir işleyerek ilk etapta Hollanda, Almanya, Tunus, Rusya ve Azerbaycan’a ihracat gerçekleştireceğiz. 20 Ağustos tarihinde tam anlamıyla faaliyete geçecek olan işletmemiz bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 6 bin metrekare alana sahiptir” dedi.
Nazilli Ticaret Odası Başkanı Mehmet Gacar işletmecileri takdir ettiğini belirterek hepsini tek tek kutladı. Gacar “Bir zamanlar atıl durumda bir köy okulu olan bu binanın işletmeciler sayesinde bu hale gelerek köylüye iş imkanı sağlaması çok önemli ve takdir edilecek bir olaydır. Bu binanın atıl vaziyetten kurtulup iş üretmeye başlaması büyük gurur vericidir. Birbirlerine gönül bağı ile bağlanmış üç insanımız bu çalışmalarını daha da geliştireceklerdir” diyerek Nedim Kaya, Nazım Kaya ve Beytullah Durak’ın bu girişiminin tüm Aydınlılara örnek olmasını diledi.

(İHA)

Share