logo

02 Ekim 2017

Nazilli’de Pedallar Kalp Sağlığına Çevrildi
Aydın’ın Nazilli ilçesinde Kalbin İçin Pedalla Grubu öncülüğünde “Dünya Kalp Günü” Farkındalık Turu düzenlendi. 200’den fazla her yaştan bisikletlinin katıldığı etkinlikte bisikletliler 15 kilometrelik mesafe boyunca Kalp sağlığına dikkat çekmek için pedal çevirip zil çaldı.
Nazilli’de hem hafta sonunu değerlendirmek hem de kalp sağlığına dikkat çekmek için kentin 200’den fazla bisikletli pedal çevirdi. Yaklaşık 15 kilometre pedal çeviren bisikletliler ilçe caddelerinde zil çalarak sağlıklı kalp için vatandaşları bisiklet sporuna davet etti.
Sosyal medyadan bisiklet severleri etkinlik için davet eden grup Nazilli Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü önünde buluştu. Öğretmen, doktor, mühendis, işadamı, ev hanımı ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 200 kişilik gruba önce etkinlik hakkında önce bilgi verildi. Kalbin İçin Pedalla Grubu Nazilli Temsilcisi Bahtiyar Türk, “Kalbin İçin Pedalla Grubu olarak, ülkemizde bisikletli yaşamın gelişmesini toplum yararına önemsiyor ve birinci amacımız sayıyoruz. Bu amaçla projeler üretip çeşitli kurumların desteğiyle projelerimizi hayata geçiriyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ölüm nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Uzmanlar, fiziksel hareketsizliğin, toplum sağlığı için çok tehlikeli seviyelere geldiğine dikkat çekip, hareketsiz şehir yaşamının kalp damar hastalıklarının önemli sebeplerinden olduğuna, fakat hareketli bir yaşam sürdürmenin hastalığın önlenmesinde önemli yer tuttuğuna özellikle vurgu yapmaktalar. Yapılan araştırmalara göre bisiklete binmenin, bedensel faydalarının yanı sıra günlük hayatımızda düzenli olarak bisiklete binmenin kalp rahatsızlıklarına nenden olan depresyon ve stres gibi çok sık karşılaştığımız etkenleri ortadan kaldırırken, yağ yakmamızı sağlayarak, obeziteyi önlediği, kan dolaşımımızı düzenlediği ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruduğu bilinmektedir” dedi.
15 kilometre pedal çevrildi
Etkinlik boyunca bisiklet sürülecek olan güzergah ve uyulması gereken kuralların anlatılmasından sonra etkinlik başlatıldı. Kapalı spor salonu önünden başlayan etkinlik Atatürk Bulvarı, Belediye önü, Ordu Caddesi, dallıca yolu ve İsabeyli Caddesi üzerinden İsabeyli Piknik Alanı önünde mola verilerek güzergahın ilk etabı tamamlandı. Nazilli Belediyesi’nin ikramlarının ardından küçük çaplı düzenlenen yarışmalarda ise tek teker ve bisikleti en yavaş kullananlar ödüllendirildi. Etkinliğin ikinci etabında ise gelinen yaklaşık 8 kilometrelik güzergah tersine hareket edilerek sürüş tamamlandı.
6 yaşlarındaki ikizler de parkuru tamamladı
Etkinliğe babaları ile birlikte katılan 6 yaşındaki ikizler İsmet Kerem ve Osman Kaan, parkur boyunca büyüklerinin himayesinde pedal çevirerek örnek oldular. 6 yaşından 60 yaşına kadar her kesimden katılımın olduğu bisiklet etkinliği kazasız şekilde sona erdi. Parkur boyunca grubun güvenliğini ise Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Bölük komutanlığına bağlı ekipler sağlarken herhangi bir olası kazaya karşı da 112 acil sağlık ekipleri gruba eşlik etti.
Nazilli Toplum Sağlığı Başkan Vekili Dr. Ensar Uygun, yaptığı açıklamada, “Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Bugün, ‘Dünya Kalp Günü’ etkinlikleri kapsamında Toplum Sağlığımız öncülüğünde, Nazilli Kaymakamlığı, Nazilli Belediyesi, Resmi Kurumlarımız, Kalbin İçin Pedallla Bisiklet Gurubu, Türk Kardiyoloji Derneği, Salcano Bisiklet, Özgür Bisiklet Akademisi ve Nazilli Bisiklet ve Doğa Sporları Gurubu ile kalbimizi ödüllendirmek, kalp hastalıklarını dikkat çekmek ve bisiklet sporunu sevdirmek için “Kalbin Için Pedalla” sloganı ile yaklaşık 15 km’lik yolu bisiklet ile gittik. Bu etkinlikte desteklerinden dolayı Resmi kurumlarımıza, Kalbin İçin Pedalla Gurubuna, Nazilli Bisiklet ve Doğa Sporları grubuna teşekkür ediyoruz” dedi. (İHA)

Share