logo

02 Kasım 2017

“GAZETECİLERE YAPILANLARI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, basın açıklaması yaparak son yıllarda özellikle gazetecilere karşı yapılan saldırıları kınadı.
Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde bir gazetecinin yaptığı haber nedeniyle, bir eğitimci tarafından sosyal medya üzerinden yapılan küfürlü açıklamayı şiddetle kınadığını belirten Şener; “Gerekli yasal işlem başlatılmıştır.” dedi.
“BASIN BİR ULUSUN SESİDİR”
Son yıllarda özellikle gazetecilere karşı fiziki saldırıların arttığını ifade eden Şener; “Çeşitli mecralar vasıtasıyla da haddi aşan, küfürlü ve üstelik tehditvari açıklamaların yapıldığını üzülerek yaşıyor ve görüyoruz.
Şu unutulmasın ki; basın, bir ulusun sesidir, aynasıdır. Basın mensubu da bu anlayışla görevini yapandır. Gazeteci, anayasadan aldığı hakla; kimseden emir almaz, kimsenin hoşuna gitsin diyerek haber yapmaz. Gazeteci, sorumluluk anlayışıyla, haber değeri olduğuna inandığı bilgiyi okurlarına, dinleyicilerine veya izleyicilerine aktarmak için çalışan kişidir. Mesleki tanımı özetle budur.” diye konuştu.
“GAZETECİNİN İLK DAYANAĞI KANUNLARDIR”
“Yapılan haber, bazılarının hoşuna gitmeyebilir, canını sıkabilir, konumunu sarsabilir.” diyen Şener açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Ancak, böyle bir haber yaptı diye, kimsenin gazeteciye özellikle sosyal medya üzerinden küfür etmeye hakkı yoktur. Gazeteciye, şunu yaz, bunu da yaz diyemez. Kimse gazetecinin yalnız olduğunu sanmasın. O’nun arkasında adaletiyle ve okurlarıyla kamu vardır. Onun arkasında üyesi olsun ya da olmasın meslek kuruluşları vardır. Doğru, tarafsız yapılan bir haber için gazetecinin ilk dayanağı kanunlardır. Kanunlarla gazeteci mesleğini icra ederken, sivil toplum kuruluşlarıyla da sesini duyurur.”
“ÖZÜR BEKLİYORUZ”
İlgili kişilerden gazeteciler olarak en kısa sürede özür beklediklerini kaydeden Şener; “Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde son yaşanan ve bir gazeteci meslektaşımızın yaptığı haber nedeniyle, üstelik de bir eğitimci tarafından sosyal medya üzerinden yapılan küfürlü açıklamayı şiddetle kınadığımızı belirtirken, gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını bilmenizi isteriz. Yine, Koçarlı ilçesinde, stadyumdaki soyunma odalarıyla ilgili olarak bir gazetecinin konuyu gündeme getirmesi sonucu, yine ilçe sorumlusunun gazeteciyi argo ifadeler kullanarak rencide etmesini de şiddetle kınadığımızı, ilgili kişilerden gazeteciler olarak da, en kısa sürede özür beklediğimizi kamuoyunun dikkatine sunarız.” dedi.
(KUDRET CAN)

Share