logo

18 Eylül 2017

ÇATAK’TA ASKİ’DEN HAFTALARDIR SU BEKLİYOR

Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Çatak Mahallesi’nde (köyünde) yaşayan Bekir Çelik adlı yurttaş, haftalardır evlerine su gelmediğini ve bundan dolayı büyük mağduriyet yaşadığını, 25 Ağustos 2017 tarihinde ASKİ’ye dilekçe verdiği halde o tarihten bu yana su kesintisine bir çözüm bulunamadığını iddia etti.

Bekir Çelik, yaklaşık 1 aydır evine su gelmediğini, büyükşehir yasası ile mahalleye dönüşen köyün halen eski artezyen ve su deposunu kullandığını, ASKİ’ye devredildikten sonra bu durumun değişmediğini, suyun yetersiz kalmasından dolayı eskiden beridir günün yarısında kapatılıp su dolmasının beklendiğini, yeterince dolduktan sonra su kullanabildiklerini anlattı.
ASKİ’den önce de hiçbir zaman 24 saat kesintisiz su kullanamadıklarını ve günün yalnızca belli zamanlarında su alabildiklerini ifade eden Çelik, ASKİ’den sonra da bu durumun düzelmediğini, bildiği kadarıyla herhangi bir pompa ya da tesisat takılmadığını, eskiden kalma vanaların ve tesisatların da aynen kullanılmaya devam ettiğini savundu. Çelik, yaklaşık 1 aydır da evlerine hiç su gelmediğini, hayvanlarının susuz kaldığını, hergün bidonlarla su taşımak zorunda kaldıklarını dile getirerek, ASKİ yetkililerinden bu mağduriyetinin giderilmesini istedi.
25 Ağustos 2017 tarihinde Nazilli’ye giderek ASKİ’ye dilekçe verdiğini söyleyen Çelik, o tarihten sonra da defalarca gidip görüştüğünü, telefon ettiğini, ama yaklaşık 1 aydır hiçbir sonuç alamadığını iddia etti.

Çelik; “Nazilli Aski Müdürlüğü’nden hiçkimse derdime çare olmadı. Gelip de evime suyu akıtmıyorlar. Bizim gibi bir-iki hane daha var. Bizler diğer evlerden daha yüksek seviyede olduğumuz için, kaynaktan gelen suyun basıncı yetmiyor. Yamacın yukarısında artezyen kaynağı var. Ama artezyenin yetersiz kaldığını söylüyorlar. Bildiğimiz kadarıyla herhangi bir su pompası falan da yok. Su seviyesini artırmak için herhangi bir çalışma yapılmadı. Hiçbir gün kesintisiz su alamıyoruz.

Nazilli’deki ASKİ’ye defalarca gittim. Çare aramadığım ne müdürü kaldı, ne şefi kaldı, ne memuru kaldı. Hiçbirisinden bir çözüm alamadık. Belki 10 defa gittim, telefonla da görüştüm. Görüştüğüm herkes de beni bir kişiye yönlendirdi ama o kişiye de telefonla bile ulaşamıyorum.” diye konuştu.
1 aya yakın süredir susuz yaşayan dertli yurttaş Bekir Çelik’in ASKİ’ye verdiğini iddia ettiği dilekçesinde şu ifadeler yer alıyor:
“Ben Nazilli Çatak mahallesinde ikamet etmekteyim. Evime su abonem olduğu halde su çıkmamaktadır. Hayvanlarım susuz kaldı. Su ihtiyacımızı alamaz durumdayız. Yukarı Örencik mahallesindeki şebekeden su verilmesini istemekteyim. Aramızda 30 Metre mesafe vardır. Gereğinin acilen yapılmasını ve susuzluğumuzun giderilmesini saygılarımla arz ederim.”
Bekir Çelik, “Mecbur kalmasaydım durumumu size anlatmazdım. Ama haftalardır susuzluğumuza çare bulamayınca yetkililere sesimi duyurabilmek için aklıma başka çare gelmedi. Susuzluk çok büyük bir çile. İnsan açlığa bile dayabilir ama susuz yaşamak çekilir çile değil. Hayvanlarımın da susuz kalması, hergün onlara bidonlar dolusu su doldurmak, arabaya yükleyip taşımak zorunda kalıyorum. Dilerim yetkililer bu kez sesimi duyarlar ve su sorunumuza çare bulurlar.”
(GÜÇLÜ ÇEZİK)(ÖZEL HABER)

Share