logo

Kervansaray için fikir alışverişi devam ediyor

Kuşadası Belediyesi, işletmesini aldığı Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nı en doğru biçimde kullanmak ve Kuşadası turizmine kazandırmak amacıyla başlattığı çalışmaları sürdürüyor.
Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı Kervansaray’ın doğru şekilde işletilmesi için Kuşadası’nda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.
Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın davetiyle İbramaki Sanat Galerisi’nde düzenlenen toplantıya Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Ayşe Şerifoğlu, Tufan Asrav, Yusuf Atak, Remzi Çengel, Belediye Meclis Üyeleri Zekeriya Tünk, Canan İnanç, Ferah Sürekçi, Hakan Turhan, Hayati Atlı, Cem Aslan, Kuşadası Kent Konseyi Başkanı İsmail Tezgel, Kuşadası Setur Marina Müdürü Çağlar Altuntaş, Kuşadası Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Halit Şakar ve Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Grubu Temsilcisi Ali Ergül katıldı.
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Kayalı, Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nı Kuşadası turizmine kazandırmak için en doğru yöntemi belirlemek için çalıştıklarını belirterek bu konuda sivil toplum örgütü temsilcilerinin fikirlerine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Kayalı “Kuşadası’nın bir kent müzesi olması konusunda buradaki hemen herkes hemfikir. Fakat bu kent müzesinin nasıl bir yapısı olacağı konusunda sabit bir fikir yok. Bu konuda fikirlerimizi ortaya koyup ortak bir noktada buluşmalıyız. Kervansaray’ın alt katının mutlaka kent müzesi olması gerektiği fikrini benimsiyoruz ve bu konuda birlikte çalışacağız. Fakat bahçesinde ve üst katında Kervansaray’ın dokusuna uygun olarak neler yapılabileceğini de konuşup değerlendirmeliyiz” dedi.
Başkan Kayalı’nın ardından konuşan Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Grubu Temsilcisi Ali Ergül ise Kervansaray’ın Kuşadası tarihi açısından büyük bir önem arz ettiğini belirterek yapılacak her türlü yenilik ve tadilatın bu husus doğrultusunda yapılması gerektiğini ifade etti.
Toplantıda Kuşadası Belediyesi’ne ait Kale Kapısı Üstü, Çalıkuşu Evi, Türk Kahvesi Evi, Sevil Aktaş Evi, Mücessem Hanım Evi, Roma Hamamı, Cephanelik ve Ege Mutfakları Evi, Güzelçamlı Kültür Evi ve Güvercinada ile ilgili olarak bir sunum yapıldı ve bu mekanlar ile ilgili olarak da fikir alışverişinde bulunuldu.
Toplantıda söz alan STK temsilcileri, Kervansaray’ın içerisinde kent müzesinin haricinde bir kafeterya ve Kuşadası’na özgü hediyelik ürünlerin satışının yapılabileceği alanların da bulunabileceğini belirtti. Toplantı sonunda aralarında Kuşadası Belediyesi temsilcilerinin de bulunduğu bir yürütme ve danışma kurulu oluşturulmasına ve bir dahaki toplantının 25 Ekim tarihinde yapılmasına karar verildi. (İHA)

Share