logo

07 Haziran 2013

Zaman Sevmeye Yetmeyecek

Dünde Kalmak , Sevdalarımın Dansı şiir kitaplarından sonra Prof. Dr. Levent Seçer'in Zaman Sevmeye Yetmeyecek isimli öykü kitabı çıktı.

Zinde Yayıncılık tarafından yayınlanan, 144 sayfa ve 13 öyküden oluşan “Zaman Sevmeye Yetmeyecek “ te her insanın yaşamından unutamadığı anılarında yaşanmışlıkları bulacağı sevginin ve bir aşka sadakatin ne kadar anlamlı olduğunu göreceğiniz kitap  Macaristan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Çekoslovakya, İtalya, Mısır, Belçika, İsveç, Makedonya gibi ülkelerde aynı ülke dillerine çevrilerek okurlarla buluşacak, ayrıca tüm geliri kimsesiz sokak çocuklarına ve kimsesiz kadın derneklerine bağışlanacak.

Prof. Dr. Levent Seçer'in “Zaman Sevmeye Yetmeyecek “ isimli kitabına sahip olmak isteyen okurlarımız   (P.K 34471- Aksaray/ İstanbul ) adresinden sipariş verebilirler.

Prof. Dr. Levent Seçer Kimdir

Adana'da dünyaya geldi. Babası, dönemin ünlü müzik adamları  Münir Nurettin Selçuk, Hafız Burhan, Malatyalı Fahri, Dramalı Hasan, Neyzen Tevfik ve daha bir çok ünlü bestekârla birlikte çalıştı. Çok iyi keman ve ud çalardı,  ona (udi Ömer ) derlerdi. Dr.Levent Seçer, müzikle sanatın tüm tozunu, kokusunu  babasıyla, onun yanında aldı. Zaman zaman müzik toplantılarında, meşklerde, fasıllarda o da bulundu. Okul müsâmerelerinde, konserlerde sesi güzel olduğu için ona şarkı söyletirlerdi.
Ama babası bu kadar sanatın içinde, sanata aşina olmasına rağmen; şarkı söylemesini istemedi. O da bunu bildiği için, bir sabah  baba evini terketti. Çocukluğunun en acılı yılları Adana' da bir yetiştirme yurdunda geçti. Burada da müzikten kopmadı ve arkadaşları arasında, toplantılarda şarkılar söyledi. Dr.Levent Seçer, iyi bir müzik eğitimi almak istiyordu, bunun için de Ankara Devlet Konservatuarı sınavlarına girdi, burayı kazandığı halde daha sonra devam etmedi. Onun içinde, İstanbul hayali yatıyordu. Daha sonraki yıllarda Yüksek öğrenim için İstanbul'u tercih etti. Ayrıca Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne bağlı, Belediye Konservatuarı'nda müzik eğitimini de birlikte sürdürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  "KİTAP OKUYARAK GÖZLERİMİZİ PAYLAŞALIM"

Burs kazanarak, yüksek öğrenim için İtalya'ya gidince, konservatuardaki öğrenimini de bırakmadı, Yüksek öğrenimine ve konservatuardaki eğitimine devam etti. İstanbul' da başladığı Konservatuar serüveninde, müzik eğitimi aldığı sırada; tiyatro çalışmaları da yaptı. Yıldız kenter, Nedim Otyam, Melih Cevdet Anday, Sabahattin Kudret Aksal gibi önemli hocalarla çalıştı. Üniversite yıllarında, İstanbul'da birçok gazinoda sahne çalışmaları yaptı. Gece kulüplerinde şarkı söyledi. Fotoromanlarda çeşitli oyunlarda rol aldı.

İtalya'ya gittiğinde de fotoroman çalışmaları yaptı, Milva Silvia Coskina gibi oyuncularla oynadı. Kaldığı otele bir film çekimi için gelen yönetmen Aldo Toreell'nin çektiği bir filimde Ömer Şeherif ve  Liza Minelli ile birlikte aynı filmde oynaması için teklif aldı. Bazı italyan tiyatro oyunlarında oynadı.

Müzik çalışmaları için geldiği İstanbul da, Zeki Müren'le tanıştı,  Zeki Müren sesinin çok güzel olduğunu ve plak doldurmasını söyledi, ünlü bestekârlarla bir süre çalıştı. Cavit Deringöl, Metin Şanlıel, Baki Duyarlar öncülüğünde bir çalışma yaptı ama bunu devam ettiremedi. Çünkü İtalya'da öğrenimine devam ediyordu, dönmek zorunda kaldı. Bu ara kendi ülkesindeki sanatı da eleştirmeğe başlamıştı. Türkiye'de sanatın; ehil olmayanların elinde olduğunu ve ucuzlatıldığını,  yozlaştırıldığını anlatıyordu.
Dr.Levent Seçer, İtalya'da yüksek tahsilini tamamladıktan sonra, bir süre orada kaldı  ve sanat çalışmaları yaptı. Özellikle uluslararası festivaller çok dikkatini çekiyordu. İtalya'da 1977 yılında tamamladığı öğreniminin ardından Türkiye'ye dönmedi. (Mehtap Altınkeser) 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  "ORTAYA KARIŞIK" FOTOĞRAF SERGİSİ YARIN AÇILIYOR

(Mücadele Ajans)

Share