logo

21 Haziran 2013

Levent Kırca, “İçeridekiler” Oyunuyla 25 Haziran’da Aydın’da

Usta oyuncu Levent Kırca'nın ‘‘Ergenekon’’ ve ‘‘Balyoz’’ davaları tutuklularının cezaevinde yazdığı kitaplardan ve Güldal MUMCU'nun anılarından esinlenerek yazdığı yeni oyunu “İçeridekiler”, Aydın’da sahne alıyor.

Oyunla ilgili olarak bir açıklama yapan Ulusal Kanal Aydın Temsilcisi Av. Alper Derelioğlu, şunları söyledi:

“Dünya çağdaş tiyatrosunun en elit tiyatro eserlerinden biri olan oyun Aydınlı Hemşehrilerimiz ile buluşuyor.

Oyunun müziklerini Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl SAY hazırlamıştır. Aynı zamanda oyun T.C. Kültür Bakanlığı'nın sponsorluğunda sahnelenmektedir.

Semih Çetin’in “Bir İhanetin Öyküsü”, Tuncay Özkan’ın “Hapiste Yatacak Olana öğütler”, Güldal Mumcu’nun “İçimden Geçen Zaman”, Nilgül Doğan’ın “Adını Siz Koyun” kitapları ile Gülşah Balbay ve Yarbay Mustafa Dönmez’in röportajlarından esinlenerek oluşturulan oyunda Silivri’de yaşananlar sahneye konuluyor.

Oyun dört hikâyeden oluşuyor. 1.Hikâye, Mustafa Balbay'ın karısı ve çocukları açısından, bir de hapisteki Balbay açısından anlatılan bir hasret öyküsüdür. "Bir Tek Hasretin İlacı Yok" başlığını taşıyor.

2.Hikâye, Amiral Semih Çetin, "Balyoz" başlıklı tutukluluk öyküsünde hapiste olduğu için kızının düğününe katılamayacaktır. Bakanlıktan kızının nikâhını Hasdal Cezaevi’nde yapılabilmesi için müsaade alır. Tutuklular tarafından cezaevi süslenir. Ve Amiral Semih Çetin kızının ve damadının düğününü cezaevinde gerçekleştirir. Düğün alayı evine dönerken, amiral de hücresine döner.

3.Hikâye, bu öykü Tuncay Özkan’ın kaleme aldığı "Hapiste Yatacak Olana Öğütler" kitabından oluşmaktadır. Tuncay pratik bilgiler aktarmaktadır seyircilere. Örneğin, çamaşırları çamaşır suyuyla elde yıkamaları halinde elleri zarar görmektedir. Önce ayaklarıyla yıkamayı keşfederler. Bunun adını da " Topukmatik" koyuyorlar. Ne var ki deterjan ve çamaşır suyu ayaklarını da yıpratmaktadır… Tuncay bir keşif yapar, çamaşırlar su bidonuna konulur. Ve ortada çalkalanarak yıkanır. Böylece hapishanede çamaşır makinesi icat edilmiştir. Çamaşırı yıkayan kişi bidonu sağa sola sallayarak hem spor yapmakta hem de kendisine zarar vermeden çamaşırlarını temizlemektedir.

4.Hikâye, bu öykü Gürdal Mumcu’nun anılarından oluşmaktadır. Eşi "Uğur Mumcu" ile birlikte bir gün evden çıkarken, önden giden Uğur Mumcu’ nun arabasının patlatılarak nasıl suikasta uğradığı anlatılmaktadır. Gürdal Mumcu  ve çocuklarının cenazeye kadar yaşadıkları, Gürdal Mumcu’ nun gözüyle anlatılmaktadır.

Aynı zamanda Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni olan Levent Kırca’nın, İçerdekiler oyunu, 25 Haziran 2013 Salı günü saat 21.30’da Aytepe Anfi Tiyatro’da

Sahnelenecek. Oyunun biletleri 20 TL gibi makul bir fiyatta olup, Biletix, Sıla Kitabevi ve Sevgi Yolu’nda açılan masadan temin edilebilir.

Geçtiğimiz dönemde Silivri ve Hasdal’da yaşanan hukuksuzluklara değinen oyunun, Ülkemizdeki direnişin devam ettiği günlerde sahne almasına Aydın’lı vatanseverlerin büyük ilgi göstereceğini düşünüyoruz.”

 

 

 

 

 

(Mücadele Ajans)Share