logo

11 Temmuz 2013

Farabi Sokak Harabelikten Kurtuluyor

Aydın’da Veysipaşa Mahallesinde bulunan Farabi sokak üzerindeki tarihi yapılar harabelikten kurtuluyor. Çeşitli dönemlere ait çok sayıda han ve hamamın bulunduğu sokakta şuana kadar Nasuh paşa Külliyesi restore edilerek kullanıma açılırken, Zincirlihan ve Gümrükönü Hanı’nın restorasyon çalışmaları sürüyor. Paşa Hamamı ve Gümrükönü Hamamlarının restorasyonu için kamulaştırma ve proje çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Aydınlıların hasırcılar Pazarı olarak bilinen bugünkü Farabi Sokakta bulunan ve 1900 yılların ortalarına kadar bir çoğu kullanımda olan tarihi han ve hamamlar mezbelelikten kurtarılıyor. yaklaşık bin metrelik sokak boyunca sıralanan tarihi yapılar geçtiğimiz yıla kadar balici ve evsizlerin barınağı konumundaydı.

NASUH PAŞA KÜLLİYESİ TAMAMLANDI

Sokak üzerindeki tarihi yapılardan ilk olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Nasuh Paşa Külliyesi ele alındı. Aydınlı Nasuh Paşa tarafından 1708'de küçük bir mescit, medrese, han ve hamamdan oluşan bir külliye konumunda yaptırılan külliye Yunan işgali sırasında büyük zarar görmüş ve günümüze yıkıntı virane bir yer olarak ulaştı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılında başlanan restorasyon çalışmaları 2010 yılında tamamlanarak faaliyete geçti. 850 Bin TL’ye restore ettirilen tarihi külliye bugün Aydınlılara çok amaçlı sosyal tesis olarak hizmet veriyor.

ZİNCİRLİHAN 4 AY İÇİNDE TAMAMLANIYOR

18. yüzyılın başında inşa edilen Zincirli Han, Paşa Hamamı, Osman Ağa Medresesi ve mescitten oluşuyor. Geçtiğimiz yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ettirilmeye başlanan handa hummalı çalışma sürüyor. Bir Milyon 700 Bin TL’ye restore ettirilen hanın restarosyon çalışmalarının 4 ay içinde tamamlanacağı öğrenildi.

GÜMRÜKÖNÜ HANINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tarihi sokağın tekrar eski haline dönüştürmek için başlatılan çalışmalar çerçevesinde Aydın Valiliği, Aydın Belediyesi ve Aydın Ticaret Odası işbirliği yaparak Gümrükönü Han’ının restorasyonunu üstlendiler. Hüseyin Avni Coş Aydın Valiliği döneminde projenin diğer ortaklarından çıkacak olan paranın tamamını Özel İdare bütçesinden karşıladı. Proje için Bir Milyon 376 Bin TL ödenek aktaran özel İdare’nin ekonomik liderliğinde Aydın Belediyesi tarafından çıkılan ihale ile şuanda hanın restore çalışmaları sürüyor.

PAŞA VE GÜMRÜKÖNÜ HAMAMI DA RESTORE EDİLECEK

Farabi sokağın en batısında kalan Paşa Hamamı içinde Vakıflar Genel Müdürlüğü bir dizi çalışma yürütüyor. Tarihi hamamın restorasyon projesinin Anıtlar Kurulunda olduğu ve Projenin onaylanmasından sonra Vakıfların Paşa Hamamı için ihaleye çıkacağı öğrenildi. Diğer yandan Gümrükönü Hanı’nın bitiştiğinde olan Gümrükönü Hamamı içinde kamulaştırma çalışmalarının sürdüğü kaydedilirken, kamulaştırma maliyetinin Özel İdare tarafından aktarıldığı açıklandı. Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından tarihi hamamında yeniden canlandırılacağı bildirildi.

(İHA)

Share