logo

27 Haziran 2013

Aydın Açıkhava Adeta Yıkıldı! Levent Kırca: “O’nu Asılırken Görsem İpten Alırım!”

“İçeridekiler” oyununu Aydın Açıkhava Tiyatrosu'nda tribünleri tıklım tıklım dolduran binlerce Aydınlı seyirci önünde oynayan ünlü Tiyatro Sanatçısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Levent Kırca, oyunun ardından Zafer Meydanı'nda başlayan yürüyüşe katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

Usta tiyatro sanatçısı Levent Kırca'nın “Ergenekon” ve “Balyoz” davaları tutuklularının cezaevinde yazdığı kitaplardan ve Güldal MUMCU'nun anılarından esinlenerek yazdığı yeni oyunu “İçeridekiler”, önceki akşam 2 binden fazla seyircinin önünde sahnelendi. Oyunu izlemeye gelerek tiyatro basamaklarını tıklım tıklım dolduran Aydınlı izleyiciler arasında Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile CHP ve MHP yöneticilerinin olmayışı dikkat çekti.

T.C. Kültür Bakanlığı'nın sponsorluğunda sahnelenmekte olan ve müziklerini dünyaca ünlü Piyanist Fazıl Say'ın yaptığı oyunda, Semih Çetin’in “Bir İhanetin Öyküsü”, Tuncay Özkan’ın “Hapiste Yatacak Olana öğütler”, Güldal Mumcu’nun “İçimden Geçen Zaman”, Nilgül Doğan’ın “Adını Siz Koyun” kitapları ile Gülşah Balbay ve Yarbay Mustafa Dönmez’in röportajlarına dayanılarak, Silivri’de yaşananlar sahnelendi.

4 hikayeden oluşan oyun, Güldal Mumcu’nun anılarının sahnelenmesiyle başladı. Eşi "Uğur Mumcu" ile birlikte bir gün evden çıkarken, önden gidip arabaya binen Uğur Mumcu’nun, arabasındaki bomba ile bir suikast sonucu nasıl katledildiği, suikastteki devlet şüphesi ve soruşturmanın örtbast edilerek nasıl zaman aşımına uğratıldığı, Güldal Mumcu  ve çocuklarının cenazeye kadar yaşadıkları, Güldal Mumcu’ nun gözüyle anlatıldı.

2. Hikâye, Mustafa Balbay'ın karısı ve çocukları açısından, bir de hapisteki Balbay açısından anlatılan, "Bir Tek Hasretin İlacı Yok" başlığını taşıyan bir hasret öyküsüydü.

3. öykü, Tuncay Özkan’ın kaleme aldığı "Hapiste Yatacak Olana Öğütler" kitabından uyarlama bir öykü. Bu öyküde Tuncay Özkan pratik bilgiler aktarmaktadır seyircilere. Örneğin, çamaşırları çamaşır suyuyla elde yıkamaları halinde elleri zarar görmektedir. Önce ayaklarıyla yıkamayı keşfederler. Bunun adını da " Topukmatik" koyuyorlar. Ne var ki deterjan ve çamaşır suyu ayaklarını da yıpratmaktadır… Tuncay bir keşif yapar, çamaşırlar su bidonuna konulur. Ve ortada çalkalanarak yıkanır. Böylece hapishanede çamaşır makinesi icat edilmiştir. Çamaşırı yıkayan kişi bidonu sağa sola sallayarak hem spor yapmakta hem de kendisine zarar vermeden çamaşırlarını temizlemektedir.

4. hikâyede ise, Amiral Semih Çetin, "Balyoz" başlıklı tutukluluk öyküsünde hapiste olduğu için kızının düğününe katılamayacaktır. Bakanlıktan kızının nikâhını Hasdal Cezaevi’nde yapılabilmesi için müsaade alır. Tutuklular tarafından cezaevi süslenir. Ve Amiral Semih Çetin kızının ve damadının düğününü cezaevinde gerçekleştirir. Düğün alayı evine dönerken, amiral de hücresine döner.

Oyunun sona ermesinin ardından, Aydın seyircisinin coşkulu alkışlarına rol arkadaşlarıyla birlikte selam veren Ünlü sanatçı Leven Kırca, Zafer Meydanı'nda başlayan yürüyüşe de katıldı. Kırca, Yürüyüş öncesinde yaptığı konuşmada, daha önce söylemiş olduğu “Erdoğan'ın sonu Menderes gibi  olacaktır” sözüne açıklık getirdi. AKP Merkez İlçe Başkanı Gökhan Ökten, Kırca'nın bu sözlerinden dolayı bir açıklama yapmış ve “Kırca'yı Aydın'da istemiyoruz” demişti.

Kırca, konuşmasının Menderes'le ilgili kısmında özetle şunları söyledi:

“O'nu Asılırken Görsem İpten Alırım!

“Benim dediğim şuydu; kendilerini Adnan Menderes'e çok benzetiyorlar dedim. Adnan Menderes Türkiye'de düşmüş bir hükümet, bunlar da iktidardan düşecekler dedim. Ama biz idam cezalarına karşıyız dedim. Nasıl Deniz Gezmiş'in asılmasına karşı isem, Adnan Menderes'in asılmaması için de meydanlarda yürüdüm. Eğer bugün Türkiye'de idam cezaları yoksa, bunun mücadelesini vermiş sanatçılardan bir tanesiyim. Şimdi beni, Tayyip Erdoğan'ın akibetini Adnan Menderes'in asılmasıyla bağlamaya çalışıyorlar. Halbuki ben o konuşmamda bunu da söylemiştim. Ben Tayyip Erdoğan'ın asılmasına bilakis karşıyım. Yarın O'nu asılırken görsem ipten alırım. Çünkü O'nun asılarak kahraman olmasını istemem. Cezasını yaşayarak çekecek. Demokratik yollardan çekecek.

Beni istedikleri kadar tehdit etsinler. Zerre kadar korkum yok. Ben bu hükümetten korkmuyorum. Onlar kendi gölgelerinden korkuyorlar. Yıkılmaktan korkuyorlar, yıkılacaklar.

Bu ülkeyi böldürmeyeceğiz. Bayrağımızı değiştiremeyecekler. Bundan hiç şüpheniz olmasın.”

Levent Kırca'nın konuşmasının bütün detayları ile, oyun öncesi ve sonrasında Mücadele objektiflerinin yakaladığı görüntüler yarın bu sütunlarda yer alacak.

(Güçlü ÇEZİK)





Share