logo

27 Mart 2017

KOÇARLI’DA, ÇANAKKALE 1915 SAVAŞ MÜZESİ SERGİSİ AÇILDI

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale 102. yıl etkinlikleri kapsamında Savaş Malzemeleri Müzesi’ni önce merkez olmak üzere tüm ilçelerde vatandaşlarla buluşturdu.
Koçarlı Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda açılışı yapılan Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi Sergisi’ne; Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu başta olmak üzere, CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci, Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, muhtarlar vatandaşlar ve öğrenciler katıldılar.
Çanakkale Savaşı’ndaki askerlere ait eşyalar ve savaş malzemelerinin sergilendiği gezici müzede, Çanakkale Savaşı’nda kullanılmış 4 bin parça görsel malzeme, 25 anlatım tablosu, canlandırma çadırı,temsili şehitlik, 1915 çekimli belgesel gösterisi sergilendi.
Açılış öncesinde konuşan Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, Çanakkale Malzemelerinin yer aldığı müzeyi Koçarlı halkı ile buluşturduğu için Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür etti.
CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar ise; Koçarlı’ya Çanakkale Gezici Müzesi’nin çok yakıştığını belirtti ve; “1915’in Mayıs aylarında Enver Paşa, Beyazıt Meydanı’nda büyük bir toplantı yapıyor ve cephedeki çaresizliği, çaresizliğin ötesinde askerimizin eksikliklerini ve noksanlarını dile getiriyor. Beyazıt Meydanı’nda kendisini dinleyen yaklaşık 1500 mektepli öğrencileri cepheye katılmaya karar veriyorlar. 18 Mayıs’ın 19 Mayıs’a bağlandığı gece, yüzlerce tıbbiyeli öğrencimiz orada 5. Alayın yapmış olduğu müdahaleler içinde şehit oluyorlar. Ondan sonra iki üç sene tıbbiye, mezun vermiyor.  8 Ağustos 1915 günü Mustafa Kemal Atatürk, Anafartalar mücadelesi yapma kararı veriyor. Fakat askerin elinde mermi yok, askerin günlük öğünü sabah sadece hoşaf akşam da yarım ekmek. Bu haldeki askerimize Atatürk emri veriyor. ‘Efendiler ben sizlere savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum’ diyor. ‘Süngü tak’ diyor ve Anafartalar Zaferi öyle kazanılıyor.” dedi.
“ALLAH’A ŞİRK KOŞANLARA HAYIR DİYECEKSİNİZ”
Vatandaşlara, 16 Nisan Referandumunda hayır oyu kullanarak; “Allah’a şirk koşanlara hayır diyeceksiniz.” şeklinde konuşan Baydar; “Anafartalar Zaferi ile başlayan Kurtuluş Savaşı ile devam eden millet olma  ve o milletin, kendisini temsil edenlerin Meclis’te kendisini temsil etme yetkisini aldığı bir dönemde 16 Nisan’da bir referanduma gidiyoruz. Referandumda deniyor ki, millet olmanın dışına çıkalım, millet adına ben karar veriyim, bütün yetkiler bende olsun, yargıda ben olayım, Meclis’te ben olayım, her şey ben olayım, deniliyor. ‘Ben sizlere Ölmeyi emrediyorum’ dedikten sonra süngü takarak, ‘La ilahe illallah’ diyerek yürüyen o şehit şühedanın söylediği cümleyi hatırlatmak istiyorum. Kelime-i Tevhid, Allah’tan başka ilah yoktur, Allah’tan başka ilaha hayır demektir. Siz de  o yüzden 16 Nisan’da sandığa gittiğinizde, Allah’a şirk koşanlara hayır diyeceksiniz. Oyunuzu kahverengiye basıp, La ilahe illallah deyip oyunuzu atacaksınız. Bunlara ancak bu şehit ve şühedanın torunları olarak böyle ders verebiliriz. Müzemiz hayırlı olsun. Geleceğimiz de hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.
Baydar’ın ardından kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise; “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize minnet duygularımı bir kere daha ifade ediyorum. Bu vatanın nasıl kurtulduğunu bir kere daha hatırlamaya ihtiyaç var.” dedi.
Yapılan duanın ardından Çanakkale 1915 Savaş Müzesi kapıları ziyaretçilere açıldı.
(KUDRET CAN)

Share