logo

04 Kasım 2017

Bakan Fakıbaba, Menderes’in köyünü ziyaret etti

Aydın’da demokrasi şehidi Adnan Menderes’in köyü Çakırbeyli’yi ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin ilk helal sertifikalı keçi sütü bazlı bebek maması fabrikasının açılışını yaptı.
Adnan Menderes’in Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli’yi ziyaret eden Bakan Fakıbaba, köyde kurulan Adnan Menderes Müzesi’ni gezerek Muhtar Mehmet Demir’den bilgi aldı. Daha sonra köy meydanındaki Demokrasi Çınarı’nı inceleyen Fakıbaba, köylülerle bir süre sohbet etti. İlk defa geldiği demokrasi şehidi Adnan Menderes’in köyü Çakırbeyli’de çok duygusal anlar yaşadığını ifade eden Bakan Fakıbaba, 15 Temmuz gecesi her partiden milletvekillerinin Meclis’te bombaların altında kaldığını söyledi. Fakıbaba, “O geceyi hatırlıyorum, şimdi bu köydeyim. Mukayese ettiğimde, demokrasimize ve cumhuriyetimize sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha inanarak tekrarlıyorum. İnşallah bir daha bu kesintiler olmaz. 60, 72, 80 ve 97’li yıllar ile 15 Temmuz bize ne kadar büyük darbe vurduğunu bütün Türk halkı biliyor. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Bazen insanlar ‘Türkiye iki gitmiyor’ diye eleştirilerde bulunuyor. Türkiye iyiye gidiyor arkadaşlar. Hep ithal ettiğimiz bir ürün ilk defa yapılıyor” dedi.
“Bu gibi projelere destek vereceğiz”
Çakırbeyli ziyaretinin ardından helal gıda sertifikasına sahip Türkiye’nin ilk ve tek yerli ve keçi sütü bazlı bebek maması fabrikasının açılışını yapan Bakan Fakıbaba, ikinci fabrika için yer alan firmaya ihracat yapabilmeleri için üçüncü fabrika yeri sözü verdi. Bir ilke imza atan girişimci üç genci kutlayan Fakıbaba, “Biz bu zamana kadar bebek mamalarını ithal ederken, pırlanta gibi üç tane delikanlı çıkıp Türkiye’nin ihtiyacını karşılamaya talip oluyor. Ben de Gıda Bakanı olarak ‘Bu yetmez, ihracat için size bir yer daha vereyim’ diyorum. Vali ikinci fabrika için yer vermiş, ben de Et ve Süt Kurumunun olduğu yerden yer vereyim, gelin yapalım. Yeter ki kazanalım. Türkiye’nin moralinin bozulmaması lazım, Türk insanı gerçekten çalışkan ve üretken. Dünyada ilk defa bir Müslüman ülke olarak bu arkadaşlarımız bu bebek mamasını üretiyorlar. İnşallah yarın ihracatını da yapacaklar. Bu ülkede çok güzel şeyler oluyor. Tamamen organik, katkısız, tertemiz laboratuvarlarda üretilen mükemmel bir mama. Biz bu gibi projelere destek vereceğiz”
Türkiye’nin gelişip büyümesinden rahatsız olan bazı çevrelerin bulunduğuna işaret eden Fakıbaba, “Geçtiğimiz günlerde gittiğimiz Tunus’ta Türkiye, Çin ve Avrupa’dan söz ediyorlar. Biz bunları 15-20 yıl önce hayalimizden bile geçiremezdik. Şimdi dış ülkeye gittiğiniz zaman Türkiye ve Çin diyorlar. 15 Temmuz olaylarını da hazırlayanlar da belirli ülkeler. Bu zaman kadar hep sömürü vardı, şimdi Türk insanı ve açılan fabrikalarından rahatsız oluyorlar. Bundan sonra Türk insanı parayı kendi ülkesine kazandıracak. Benim param dışarıya dolar olarak gitmeyecek. Bunu gördükleri için özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Partimize müthiş yoğun eleştiriler var. ‘Nasıl biz bu lideri alaşağı edebiliriz, nasıl bu partiyi iktidardan edebiliriz?’ diye müthiş bir program uyguluyorlar. Ancak doğrunun yardımcısı Allah’tır. Biz doğruyuz, halkın hizmetindeyiz. Recep Tayyip Erdoğan hep halkın adamı olmuştur, hep halkına hizmet etmiştir. Önümüz açıktır. İnşallah 2019’dan yine büyük bir zaferle çıkacağız ve 2023’te bütün programlarımızı uygulayacağız” diye konuştu. (İHA)

Share