[ 07 Mart 2012 Çarşamba ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Merkez İlçe Başkanı Barış Altıntaş, AKP Kadın Kolları'nın Ordu'da düzenlediği toplantıda AKP'li kadınların Türk bayraklarının üstüne oturmasını kınadı.
Altıntaş açıklamasında şunları söyledi:


"Bayrak bir ülkeyi ve devleti manen temsil eden, toprak bütünlüğünü tanıtan semboldür. Ait olduğu ülkenin, bağımsızlığını, şerefini, hakimiyetini temsil eder. Türkiye Cumhuriyeti dünyada emsali görülmemiş bir kurtuluş savaşından sonra kurulmuş,  bağımsızlığının ve özgürlüğünün ifadesi olan bayrağını göklerde dalgalandırmıştır. 


Rengini şehitlerinin kanından alan bayrağımızın üzerindeki yarımay ve yıldızı ise vatan için dökülen şehit kanlarından oluşan birikintiye gökteki ay ve yıldızın yansımasından aldığı söylenmektedir. Bundan dolayıdır ki bayrak Türkler için kutsaldır. Şehitlerimizin son örtüsüdür.
Türk Bayrağı ile ilgili yasa ve tüzükte Türk bayrağının nerelerde nasıl kullanılacağı belirtilmiştir. İlgili yasa ve tüzük gereği resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun masalara ve kürsülere örtü olarak serilemez. Oysa medyaya da yansıyan görüntülerde AKP Kadın Kollarının Ordu örgütünde gerçekleşen kurultayda AKP li kadınlarca Türk Bayrağının ayaklar altına alındığı, üzerine oturulduğu üzülerek görülmüştür.


"Bayrak bir ulusun onurudur. Ne olursa olsun yerlere serilemez ve çiğnenemez" diyerek düşmanın bayrağını bile çiğnetmeyen Atatürk 'ün kurduğu cumhuriyette bayrağımıza yapılan bu saygısızlığı kınıyor, TCK nın 526. Maddesi uyarınca gereğinin yapılmasını bekliyoruz."

(Mücadele Ajans)

[Bu sayfa 1064 kez görüntülendi.]