[ 04 Ocak 2012 Çarşamba ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Aydın'daki mahalle muhtarları, son zamanlarda yaygınlaşan bir uygulamadan oldukça muzdarip durumdalar ve vatandaşların da bu uygulamadan mağdur olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Muhtarlar, bu konudaki şikayetlerini de ilgili kurumlara resmi bir yazı ile bildirdiler.
Konu ile ilgili olarak Mücadele muhabirine bilgi veren Türkiye Muhtarlar Derneği Aydın Şubesi Başkanı ve Hasanefendi-Ramazanpaşa Mahalleleri Muhtarı Ertuğrul Özdemir, vatandaşlara tebliğ edilmesi gereken ihbarnamelerin son zamanlarda muhtarlara gönderilmeye başlandığını, bu durumda taşınmış ya da başka şehre gitmiş olan vatandaşların kendilerine gönderilen bu ihbarnamelerden haberlerinin bile olmadığını belirterek, mahkemelik hale gelinceye ya da haklarında yasal işlem başlatılıncaya kadar vatandaşların bu durumdan haberdar olma, yükümlülüklerini yerine getirme ve kendilerini savunma haklarının da bir bakıma bu şekilde engellenmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekti.
Mevcut uygulamaya göre, pek çok farklı durumdaki vatandaşın mağduriyeti söz konusu olabilir. Örneğin mahallesinden taşınmış, ya da memleketine dönmüş, bir başka şehre tayin olmuş, ailesinden ayrı yaşarken askere gitmiş, evlenip başka yere taşınmış ve bunun gibi herhangi bir sebepten adresi değişmiş milyonlarca vatandaş ile pek çok işyerinin de bu şekilde geçmişte ödediği bir borç, ya da kendileriyle hiç ilgisi olmayan yanlış bir ihbar ya da şikayet hakkında haberdar olmadıkları tebligatlar yüzünden mağdur olmaları muhtemel.


MERNİS'E NE ZAMANDAN BERİ İŞYERLERİ KAYDEDİLİYOR?


Kooperatiflere ve işyerlerine gönderilmiş çok sayıda tebligatın, postacılar tarafından kendilerine getirildiğini, üzerine ise "MERNİS ADRESİDİR" diye damga vurulduğunu belirten Muhtar Özdemir, "MERNİS, bilindiği gibi vatandaşların nüfus ve ikamet bilgilerinin yer aldığı bir veritabanıdır. Nasıl olur da bir kooperatif ya da bir işyerinin adresi MERNİS'te kayıtlı olabilir? Mernis yalnızca nüfus kayıtlarımızın tutulduğu bir veritabanı değil miydi? Kooperatifin, işyerinin nüfus kaydı mı var ki, üzerine MERNİS adresidir diye damga vuruluyor?" diye konuştu.


Muhtar Özdemir, ayrıca bu damgayı kimlerin vurduğunu, bu kişilerin nüfus kayıtlarına girip bu adres bilgilerine bakma yetkisi olup olmadığını da merak ettiklerini belirterek, özetle şunları söyledi:


"Kapanmış işyerlerinin ya da taşınmış kişilerin tebligatları muhtarlıklara geliyor. Kendilerinin bu tebligatlardan haberleri bile olmuyor. Bunun sonucunda da örneğin sizin eski adresinize tebligat gelmişse ve tebligat eski muhtarlığınıza bırakılmışsa, habersizce hakkınızda yasal işlem başlatılıyor. Haklarınızı arayamıyorsunuz, kullanamıyorsunuz.


Eskiden tebligatlar için muhtarlıklardaki kayıtlara bakılırdı. Adreste olup olmadığına bakılırdı. Adreste yoksa tebligat mahkemeye geri giderdi. Kişi bulunup kendisine tebligat teslim edilinceye kadar bu süreç devam ederdi. Ama şimdi MERNİS diye bir şey uydurdular. Vatandaşların eline geçmeyen tebligatların sonucunda mahkeme işlemleri, para cezaları, hapis cezaları söz konusu. Bu duruma düşen vatandaşların mağdur olması söz konusu.


Ayrıca bizim anlamadığımız, MERNİS projesi Nüfus müdürlüklerinin nüfus kayıtlarının tutulduğu bir proje olmasına rağmen, nasıl olup da işyerleri, kooperatifler ve benzeri kuruluşların tebligatlarına 'MERNİS ADRESİDİR' diye damga basıldığı. Bu işletmeler vatandaş mıdır ki, T.C. Kimlik numaraları mı vardır ki MERNİS'te adres kayıtları olsun?


Eskiden muhtarlıktaki kayıtlarına bakılırdı ama şimdi MERNİS ve Nüfus Müdürlükleri muhatap alındığı için muhtarlıklarımızda işyeri kaydı olmadığı halde mahallelerimizdeki adreslere bu tebligatlar geliyor. Şahıslar için de benzeri durumlar söz konusu. Karmakarışık bir durum.
Son aylarda postacıların yaptığı işi artık biz muhtarlar yapar olduk. Oysa PTT bu işi ücret karşılığında yapıyor. Yani bu tebligatları belirtilen adrese götürmek ve sahibine teslim etmek için posta ücreti alıyorlar. Ama sahiplerine değil bize geliyor ve bizden bunları teslim etmemiz bekleniyor. Oysa biz bu iş için herhangi bir ücret almıyoruz. Tebligat götürmek için muhtarlıktan çıkıp gitsek bu kez de muhtarlığa gelen vatandaşlar muhtar yerinde durmuyor diye şikayet ediyorlar.


Madem öyle, bize de tebligat başına ödenek versinler. Bizim asli görevimiz bu değil."
Özdemir, Türkiye Muhtarlar Derneği Aydın Şubesi olarak resmi bir yazı ile ilgili kurumlara durumu bildirdiklerini, ama henüz sonuç alamadıklarını belirtti. Özdemir'in Aydın Valiliği, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, Aydın PTT Bölge Başmüdürlüğü, Ankara PTT Genel Müdürlüğü, Aydın Baro Başkanlığı, Aydın 1. ve 2. İcra Müdürlükleri, Aydın 1. ve 2. İcra Ceza Mahkemeleri, Aydın Ticaret Odası Başkanlığı, Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı, Aydın İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü, Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı'na ulaştırdığı yazının bir bölümünde, vatandaşların mağduriyetiyle ilgili şu ifadeler yer alıyor:
"Kişilerin bu tebligatlardan haberi olmayacak, gerekli tedbir ve önlemi alamayacakları için değişik çeşitli maddi ve manevi cezalara çarptırılacaklardır.


Bu beyanlar PTT Adli posta dağıtıcılarını ve biz muhtarları zor durumda bırakmaktadır.


Bu nedenlerle çeşitli haksızlıklara uğramamak için ve bu yapılan yanlış, hatalı veya sahte işlem yapanlar hakkında işlem yapılmasını istiyoruz. Çünkü biz size ancak birkaç basit örneğini gönderebiliyoruz. Bütün muhtarlıklarda bu şekilde binlerce tebligat var.


Bu ve bunun gibi yeni çıkan kanun ve yönetmelikler muhtarlıklarımıza gönderilmiyor. Bilgi verilmiyor. Muhtarlar olarak kendi çabalarımız ile veya tesadüfen rastladığımız olaylar nedeniyle bunları öğrenebiliyoruz. Bu nedenle yerel bir yönetim olan mahalle ve köy muhtarlıklarımıza, ilgili kanun ve yönetmelik değişikliklerinin bildirilmesi veya çeşitli toplantılarla bilgi verilmesini istiyoruz."


Aydın'daki mahalle muhtarları, İl Nüfus Müdürlüğü'nün yeni binasının açılışına katıldıkları gün de konuyu gündeme getirmek istediler ancak ortamın uygun olmaması nedeniyle bu girişimlerini ertelediler.

(Güçlü ÇEZİK)

[Bu sayfa 2860 kez görüntülendi.]