[ 22 Ağustos 2012 Çarşamba ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Özel Bahçeşehir Aydın Koleji Müdürü Gülşen Eren, yeni eğitim yasasına göre çocuklarını bir yıl önce 1. sınıfa kayıt yaptıracak anne babalara okula başlama yaşı gibi kritik bir noktada bilimsel bir araçla veri sunmak ve onları doğru yönlendirmek amacıyla Türkiye'de ilk kez Bahçeşehir Kolejleri'nin girişimiyle Türk akademisyenler tarafından yeni müfredata göre "Bahçeşehir Okula Hazırlık Testi"  geliştirildiğini açıkladı.

Bahçeşehir Okula Hazırlık Testi (BOHT) bilimsel literatüre girmiş pek çok test geliştiren New York Üniversitesi'nden Doç. Dr. Selçuk Şirin başkanlığında  uzman  bir ekip tarafindan 60-66 aylık çocukların okula akademik olarak ne denli hazır olduklarını ölçmek için tasarlandı.

Aydın Bahçeşehir Koleji Müdürü Gülşen Eren, kolejde düzenlediği toplantıda BOHT testini Aydınlı basın mensuplarına tanıttı. Müdür Eren'in örneklerle açıkladığı ve uygulama hakkında ayrıntılı bilgiler verdiği BOHT testi, çok disiplinli bir ekip tarafından geliştirildi. Ekipte New York Üniversitesi'nden Uygulamalı Psikoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Şirin, Hacettepe Üniversitesi'nden Okul Öncesi Eğitim Uzmanı Dr. Tülin Güler, ODTÜ'den Okul Öncesi Eğitim Uzmanı Dr. Refika Olgan ve Bahçeşehir Kolejleri'nden Okul Öncesi Eğitim Uygulamacısı ve Genel Müdür Psikolog Demet Köklü  yer alıyor.

Türkiye'nin 7 bölgesinde hizmet veren tüm Bahçeşehir Koleji Anaokulu ve İlköğretim okullarında randevu alınarak uygulanacak  Bahçeşehir Okula Hazırlık Testi'nden, 60-66 ay arasındaki tüm çocuklar bu yıl ücretsiz olarak yararlanabilecek. Testin kullanımını daha geniş kitlelere ulaştırmak için  Uğur Dershaneleri'nin Rehberlik Servisleri destek verecek. Başta  İstanbul'daki tüm şubeler olmak üzere Anadolu'da da birçok noktada bu testten öğrenciler faydalanabilecek.

Testi geliştiren akademisyen ekibin başkanlığını yapan Doç. Dr. Selçuk Şirin, basın toplantısında yaptığı konuşmada  "BOHT'u piyasada kullanılan diğer testlerden ayıran en önemli özelliklerinden biri, bu testin tamamen Türkiye toplumu ve eğitim sistemi gerçeklerinden hareket ederek Türk eğitim sistemindeki son değişiklikleri dikkate alarak hazırlanmış olmasıdır" dedi. Doç. Dr. Selçuk Şirin, testin içeriğinde 36-72 aylar arasındaki çocuklar için hazırlanan eğitim programındaki ilköğretime hazırlık kapsamında önerilen “Görsel algı (El-göz koordinasyonu, şekil-zemin ayrımı, şekil sabitliği, mekanda konum, mekansal ilişkiler), İşitsel algı (dinleme, konuşma, sesleri ayırt etme, seslerle nesneleri ya da nesne resimlerini eşleştirme), Dikkat ve bellek, temel kavram, problem çözme, el becerisi (çizme, boyama, kesme, katlama, yoğurma vs.), özbakım becerileri” ile ilgili çalışmalara yönelik sorulara yer verdiklerini belirtti. Testin dayandığı görsel materyallerin de bilgisayar ve televizyonla haşır neşir olan yeni kuşak çocukların rahatlıkla uyum sağlayacağı bir estetik renkliliğe sahip olduğunu, varolan diğer pek çok testin siyah beyaz fotokopi kağıdıyla basıldığı dikkate alındığında BOHT'un, çocukların dokunabileceği renkli dizaynıyla onların okula hazırlık seviyesini sıkmadan ve gereksiz yere test kaygısını arttırmadan ölçebileceğini söyledi.

Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdürü Psikolog Demet Köklü de testi geliştirme sürecinde gerek Bahçeşehir Koleji'nde yapılan pilot çalışmalar gerekse de uzman görüşleriyle hem test sorularının geçerliğinin sağlandığını hem de testin güvenirliğinin teyid edildiğini vurguladı. Bahçeşehir Koleji'nde aynı çocuğa iki farklı uygulamacı tarafından test verilmek suretiyle testin güvenirliğinin  % 89 seviyesinde belirlendiğini söyledi.

Demet Köklü, 2007'den beri uyguladıkları Kişiye Özgü Öğretim Modeli ile okul öncesi ve ilköğretimde  esnek sınıf ortamları ile eğitim verdiklerini, yeni eğitim sistemine göre okula başlama yaşının bir yıl öne alınmasıyla Brown Üniversitesi'nden Çocuk Gelişim Uzmanı Prof. Dr. Cynthia Garcia Coll'un akademik danışmanlığında sınıf ortamlarını daha da zenginleştirdiklerini, öğrencileri bilim, sanat, drama ve matematik gibi farklı öğrenme köşeleri ile buluşturacaklarını ifade etti. Yaz dönemi boyunca yeni eğitim sistemine en iyi şekilde hazırlandıklarını vurgulayan Demet Köklü, 60 ayını dolduran çocuklara 1. sınıfa hazırlanmaları için Haziran ve Temmuz aylarında Yaz Okulu açtıklarını,  anne babaları da bilinçlendirmek için “Çocuğum Okula Başlıyor” başlıklı seminerler düzenlediklerini, Bahçeşehir Kolejleri, New York Üniversitesi, Virginia Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nden oluşan bir grup akademisyenle birlikte 5 yaşa özel bir müfredat hazırlandığını ve öğretmenlere yoğun bir hizmet içi eğitim programı verildiğini söyledi.

(Mücadele Ajans)

[Bu sayfa 913 kez görüntülendi.]