[ 20 Mayıs 2011 Cuma ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

 Aydın Mimar Sinan Anaokulu ‘Avrupa Yüzler Kalpler ve Renklerin Farklılıkları’ adlı Comenius projesine katılabilmek için proje hazırladı. Projenin AB Fonlarından onay bulması halinde Mimar Sinan Anaokulu Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki 5 farklı anaokulu ile ortaklık kurarak öğrencilerini çevre konusunda bilinçlendirecek.
Proje kapsamında İngilitere’den Widden Primary School, İsveç’ten Dingtuna skola, İtalya’dan Scoala de arte si meserii, Romanya’dan Scoala cu clasele I-VIII "Mihai Constantineanu ve Polonya’dan Przedszkole Miejskie Nr 124 okulları ile ortak proje hazırladıklarını ifade eden Aydın Mimar Sinan Anaokulu Müdiresi Asiye Tunç, “Bu ortaklıkta öğrencilerimizin fiziksel çevreyle ilgili olarak daha iyi bilinçlenmesini sağlayıp, erken yaşta çevre bilincini kazanmalarına yardımcı olmalarını sağlamak amacındayız” dedi.
Projenin farklı ülkelerdeki okulların durumuna göre dört eşit döneme yayıldığını dile getiren Asiye Tunç, “Birinci dönemde partner okullar birbirleri arasında toplantılar düzenleyip ortak sorunlar üzerinde duracağız. İkinci dönemde projeye ortak olan okullar projedeki temalarla ilgili anketler düzenleyerek yerel girişimlerde bulunacak. Ardından öğrencilerimiz kendi okullarında ve evlerinde enerji tasarrufu ile ilgili çalışmalar yapacaklar. Üçüncü dönemde ulusal ve uluslar arası araştırmalar üzerinde çapraz karşılaştırılıp, yenilenebilir enerji kaynaklarının doğru kullanılması yönünde çalışmalar yapılacak. Projenin son ayağı olan dördüncü dönemde de daha geniş kapsamda okullara ulaşmak için, çevre korumanın yaygınlaştırması amacıyla çevre koruma kılavuzları hazırlanarak okullara dağıtılması sağlanacak” şeklinde konuştu.
Projenin son aşamasında proje ortağı okullar Aydın’da toplanarak Comenius Şenliği düzenleneceğini kaydeden Tunç, “Final toplantısı Türkiye’de ve Aydın’da gerçekleşecek. Bu toplantı kelimenin tam anlamıyla bir Comenius festivali olacak. İki yıl boyunca yapılmış olan çalışmaların ürünleri bu festivalde sergilenecek ve dünyaya, gelecek için, çocuklarımızla birlikte neler yapabileceği gösterilecek. Comenius Şenliğinde Aydın’dan dünyaya çevre bilincinin ve duyarlılığının küçük yaşta kazandırılması mesajı verilerek, dünyadaki doğal kaynakların doğru biçimde kullanılması yönünde bilgiler aktarılacak” diye konuştu.

(İHA)

[Bu sayfa 1987 kez görüntülendi.]