[ 20 Ekim 2010 Çarşamba ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Türk İş Adamları Platformu (TİAP) bünyesinde ve bünyesinde yer alan Mucit Türk İşadamları (MUTİAP) tarafından ‘Benim de icadım var’ yarışması düzenleniyor. Mucit üyelerin oluşturduğu platform çok farklı buluşları akademik ortamda araştırmalar yaparak piyasaya sürülebilecek hale getiriyor. Her kesimden insanların yer aldığı bu platformun gerçek amacı gün yüzüne çıkmamış çok değerli buluşları ülkeye kazandırdığı bildirildi.
MUTİAP olarak birçok bilimsel projeye destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyleyen TİAP Koordinatörü Hakan Başlık, Türkiye’de çok değerli projeler olduğunu ancak değerlendirilemediği için raflarda kaldığını savundu. Uygulanabilirliği olan tüm projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Başlık, projesine destek arayanlara TİAP’ın kapılarının açık olduğunu belirtti.
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ile ciddi iş birliği içinde olduklarını kaydeden TİAP Koordinatörü Hakan Başlık, SDÜ’deki öğretim üyeleriyle ortak güzel çalışmalara imza attıklarını söyledi. Başlık, ‘Proje sizden, çözüm bizden’ sloganıyla hareket ettiklerini belirterek, artık raflardaki projelerin uygulanması gerektiğini kaydetti.
Araştırma hakkında ayrıntılı bilgiler veren Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. H.Turgut Şahin, “Ahşap malzemenin doğal estetik görünümünün bozulmasında ve kalitesinin düşmesinde en önemli etkenlerden birisi olan ışıktan solma renk bozulmasına karşı çalışmalarını yürüttüğümüz nanotürk ultrawax bu doğal ve organik ekstrak çözeltisinin etkili olabileceği ön çalışmalarla anlaşılmıştır. Görünür ışığa göre daha yüksek enerjiye sahip mor ötesi (UV; ultraviyole) ışık altında, bitkisel ekstrat çözeltisi ile muamele edilmiş odunların doğal renklerinde, herhangi bir işlem görmemiş odunlara göre belli derecede renk kaybolmasına karşı direnç gösterdiği anlaşılmıştır. Doğal ve sentetik malzemeleri UV ışınlarına karşı koruyuculuk sağlayan piyasada birçok madde vardır. Fakat bu maddeler genellikle Petro-kimyasal esaslıdır ve çevre için zehirli bileşikleri içerir. Hâlbuki bitkisel kaynaklardan elde edilen doğal maddelerin bu alanda kullanılabilmesi çevre ve insan sağlığı için önemlidir. Ahşap yüzeylerinde olumlu sonuçlar veren bitkisel esaslı doğal ekstrat maddenin başta tekstil gibi diğer endüstrilerde de kullanılabilmesi mümkün görülmektedir” dedi.
Türkiye genelinde herkese açık olan “Benim de Bir İcadım Var’ yarışmasının herkese açık olduğunu kaydeden Başlık, yarışmanın ön hazırlıklarının devam ettiğini, tarım ve hayvancılık projelerinin ağırlıklı olacağı bu yarışmanın detaylarının önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

 

(İHA)

[Bu sayfa 1104 kez görüntülendi.]