[ 10 Haziran 2013 Pazartesi ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Efeler Diyarı Aydın’da geleneklerinden vazgeçmeyen genç kızlar düğünlerini de asırlar öncesinde olduğu gibi düğünlerde gece kıyafeti yerine bindallı kıyafetleri kullanmaya başladı. Takımı 500 TL ile 1000 TL arasında değişen bindallı kıyafetleri almaya gücü yetmeyenler için esnaf ‘Kiralık bindallı’ dönemi başlattı.

Bu uygulama ile hem gelinlik kızlarının en mutlu günlerinde istediği şıklığa kavuştuğunu hem de esnafın para kazandığını belirten Karadeniz Çeyiz Evi’nin sahibi Mehmet Çolak, “Vatandaşın alım gücü düşünce biz de düzene ayak uydurduk. Eskiden sattığımız bindallı kıyafetleri şimdi kiraya veriyoruz. Uygulamadan hem gelin-damat mutlu oluyor hem de biz para kazanıyoruz” dedi.

Özellikle köylerde daha ihtişamlı geçen düğünler Aydın’da esnafın yüzünü güldürürken, Aydınlı genç kızların kına gecelerinde geleneksel bindallı kıyafetlerden vazgeçmediği bildirildi. Eskiden en lüks otomobiller gelin arabası olarak kullanılırken, Aydın’da eski Yörük geleneklerinde olduğu gibi birçok gelin otomobil yerine baba evinden damat evine at sırtında gitmeye başladı. Bindallı kıyafetlerin düğünlere ayrı bir ihtişam kattığını belirten Mehmet Çolak, “Geçmişi çok eskilere dayanan ve tel kırma, saten, ipek veya kadife üzerine gümüş telle işlenmiş, el emeği bindallı kıyafetlerin yerine günümüz gelinlikleri tutmuyor. Kına gecelerinde ve düğünlerde artık genç kızlar özel tasarlanmış bindallıları giyiyor. Eskiden bu kıyafetleri sadece hali vakti yerinde olanlar alabiliyordu. Kiralama sistemi gelince artık herkes kiralayıp düğününde istediği gibi giyinebiliyor” dedi.

 

(İHA)

[Bu sayfa 758 kez görüntülendi.]