[ 23 Kasım 2011 Çarşamba ]
YazdırYazdır Get a PDF version of this webpagePDF

Aydın Belediyesi'nin, şehrin çeşitli yerlerinde satış yapan balıkçıları modern bir tesiste toplamak için startını verdiği Balık Hali Tesisi'nin inşaat çalışmaları bitme aşamasına doğru hızla ilerliyor.
Aydın Şehir merkezinde, İtfaiye Merkezi olarak kullanılan 2 bin metrekarelik alanda inşaat çalışması devam eden Balık Hali Tesisi tamamlandığında içerisinde 5'i çift katlı 7 restoran, 6 balıkçı dükkanı, 3 manav, 1 mandıra ve bir küçük dükkan olacak. İnşaatın betonarme imalatları ve 2 katı tamamlanırken, iç duvar bölme imalatları da geçtiğimiz ay bitirilmişti.


Tesis inşaatı içerisindeki ısı yalıtımları ile fayans ve seramik kaplamaları bitme aşamasına gelirken, tesisin giriş dolgu çalışmalarına da başlanmış durumda. Balık Hali Tesisi planlandığı gibi 31 Aralık 2011 tarihinde tamamlanacak.
Tesisin tamamlanmasının ardından Aydın halkının güvenli balık tüketimi açısından çok önemli bir merkez kazanacağını ifade eden Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldığını kaydetti. Şehirdeki balık satış noktalarının tek bir merkezde toplanması ile halk sağılığının yanı sıra çevre temizliği açısından da önemli bir kazanım sağlayacaklarını belirten Başkan Çerçioğlu, "Aydın halkı bugüne kadar, haftanın 6 günü çeşitli mahallelerde kurulan halk pazarlarında,  açıkta ve hijyen koşullarına uygun olmayan noktalardan balık ihtiyacını gidermeye çalıştı. Aydın'da yazın hava sıcaklığının 45 dereceleri gördüğünü düşünürsek balık satışının hijyenik mekanlarda yapılmasının halk sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu tahmin etmek zor değil. Ayrıca pazarların dağılmasının ardından kanalizasyona karışan balık atıkları kötü bir koku ve çevresel temizlik açısından hoş olmayan bir görüntü yaratıyor. Bu açıdan da tesis modern bir kentte olması gereken önemli bir ihtiyacı karşılamış olacak" dedi.


Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, tesis tamamlandığında mimarisinin ahşap ağırlıklı tarihi bir doku üzerinde şekilleneceğinin altını çizerken, halk sağlığı dikkate alınarak tesisteki balık satış noktalarının tamamının hijyen açısından granit seramik olacağını ve her bir balıkçının kendisine ait soğuk hava deposu bulunacağını sözlerine ekledi.

(Mücadele Ajans)

[Bu sayfa 1452 kez görüntülendi.]